У християнстві, 26 липня, заведено святкувати день Архангела Гавриїла. Свято відзначають двічі на рік, перший раз – 8 квітня, а другий у липні. Цей день пов’язують з освяченням церкви у Константинополі.
Про історію свята, а також вірування, традиції і прикмети, пов'язані з цим днем, розповідає "Апостроф".
Архангел Гавриїл — один із семи головних ангелів. Він за Божим повелінням підтримував і надихав пророка Мойсея весь час, поки той писав книгу Буття. Допоміг Данилу здійснити пророцтво про долю іудейського народу. Оберігав родину Ісуса, починаючи з його бабусі — праведної Анни. Він приніс їй радісну звістку про швидке народження дитини, про яку вона так довго благала Бога. Коли трирічна Марія, донька Анни та майбутня мати Ісуса, з батьками прийшла в храм для хрещення, Гавриїл знаходився поруч з нею. З тієї пори він жодного разу не залишив Марію, поки не завершився її земний шлях.
У народних легендах про боротьбу Бога і сатани, Бог чи його помічники (в тому числі архангел Гавриїл) вражають диявола блискавками - вогняними стрілами. Гаврило вважається "громовим", "сердитим" святим. Ніхто не працює, так як Гавриїл "завідує" громами, може спалити копицю.
Нашіпредки з цього дня робили перший зажинки - урочисто жали перший сніп, який називали зажинки або іменинним. Іменинний сніп в старовину берегли, пестили, вважаючи, що він може зробити чудеса: з нього починали молотьбу, соломою годували хвору худобу, зерна жита вважалися цілющими в хворобах для людей і птахів.
У народному календарі, свято отримало назву – день Гаврила Літнього, Гавриїловий день.
Перед цим днем, з вечора починається всенічне бдіння, а зранку проходить Божественна літургія. Всі молитви цього дня присвячені архангелу. Віряни просять допомоги у збиранні врожаю та позбавити людей від втомлюваності. Читають молитви й Діві Марії.
Селяни у цей день проводять час у полях та збирають врожай. Йде заготівля сіна та прибирання пшениці. Збираючи врожай, люди просили гарної погоди своїми молитвами. Читали заговори дітям від переляку. Заборонялося обливатися холодною водою до обіду, бо можна було потонути у водоймі.
Прикмети 26 липня
- Чекайте поганої погоди, якщо хмари у небі стають темними.
- Чекайте прояснення погоди, якщо темні хмари – світлішають.
- Якщо 26 липня стоїть посуха, то така й буде осінь.
- Якщо 26 липня йде злива, зима розпочнеться рано та буде холодною.
- Чекайте ранньої осені, якщо граки збиваються у зграю.
- Осінь затягнеться, якщо ластівки літають низько.
Як повідомляв "Апостроф", 25 липня православні християни відзначали День Іларія і Прокла - мучеників, які постраждали за свою віру в II столітті.