У понеділок, 9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови, в цей день зазвичай нагороджують кращих українських літераторів і видавництва, які випускають літературу українською мовою.
"Апостроф" розповідає про свято.
Українська входить до тридцятки найпоширеніших мов світу. Вона належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Нею розмовляє більше 45 мільйонів осіб лише в Україні.
Що відомо про свято
Свято було засновано Президентом України Леонідом Кучмою в листопаді 1997 року.
За православним календарем - це день пам'яті преподобного Нестора-літописця - письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, саме з нього починається письмова українська мова.
У цей день традиційно:
- покладають квіти до пам'ятника Нестору-літописцю;
- відзначають кращих популяризаторів українського слова;
- заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою;
- стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.
- проводять радіодиктант для українців;
Цікаві факти про українську мову
- Особливістю української мови є те, що вона багата зменшувальними формами. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" - "воріженьки".
- Найбільше раз було перекладено літературний твір - "Заповіт" Тараса Шевченка, його переклали на 147 мов народів світу.
- Найбільш вживаною буквою в українському алфавіті є буква "п"; на неї також починається найбільша кількість слів. Буква "ф" - найменш вживана.
- Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і включена в список мов, які успішно розвиваються в даний час.
- Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?"
- Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду.
Як повідомляв "Апостроф", в останній місяць осені святкують день Казанської ікони Божої Матері і Собор Архістратига Михаїла. Також в листопаді починається багатоденний Різдвяний піст.