В Україні 19 серпня традиційно святкують Яблучний Спас - народна назва важливого церковного свята, іменованого Преображення Господнього.
"Апостроф" розповідає про історію свята і що не можна робити в цей день.
За легендою, в цей день на горі Фавор преобразився Ісус Христос. Згідно з біблійними переказами, його обличчя і одяг знову стали білими. І саме тоді учні Ісуса дізналися, що їх наставник - син Божий. Так з'явилося ще одна народна назва свята - Спас на горі.
В Ізраїлі та Греції день Преображення Господнього припадав на пору дозрівання винограду. Християни приносили ароматні грона в храм - для благословення і в знак подяки Богу. У країнах, де виноград не ріс, наприклад, в Україні, замість нього стали освячувати яблука.
В цей день в храмах проводяться урочисті богослужіння, під час яких освячуються кошики парафіян. У народному календарі Яблучний Спас знаменує собою проводи літа.
У це свято господині пекли яблучні пироги, варили варення. На частування запрошували рідних і знайомих. Була традиція пригощати жебраків - на славу Божу.
Що не можна робити:
- Не можна їсти яблука до цього дня, а 19 серпня можна приймати їх в їжу тільки після освячення. Також існує повір'я, що якщо батьки, які втратили своїх дітей, не будуть їсти яблук до Спаса, то на небесах в це свято їх син або дочка отримають смачні солодощі.
- Не дозволяється сваритися і бажати комусь зла. Неприємності, які побажаєш в цей день, можуть повернутися до тебе.
- Не варто займатися рукоділлям, прибиранням і будівництвом.
- Не можна вбивати або проганяти комах.
- Віруючі в цей день не їдять м'ясо і молочні продукти. Також на Яблучний Спас не прийнято галасливо веселитися і голосно говорити.
Нагадаємо, що в цьому році всі три спаса - Яблучний, Медовий і Горіховийвідзначаються 14, 19 і 29 серпня.