Найближчої неділі, 29 серпня, християни східного обряду святкують третій - Горіховий Спас. Він має й інші назви: Хлібний, Полотняний, Малий, Холодний, Нерукотворний або день пам'яті Нерукотворного Образу Спасителя.
"Холодним" Спас називають тому, що свято відзначають наприкінці літа, коли спадає денна спека і помітно холодає вночі. "Хлібним" свято назвали за давню традицію випікати цього дня хліб із зерна першого врожаю.
На Горіховий Спас закінчували жнива, збирали горіхи, а кількість роботи на полях і городі зменшувалася.
Горіховий Спас: історія свята
Горіховий Спас - це церковне свято, присвячено переносу з Едесси до Константинополя Нерукотворного образу Ісуса Христа в 944 році. Нерукотворним образ вважається тому, що утворився він після того, як Ісус Христос приклав полотно до свого обличчя, яке дивовижним чином відбилося на ньому. Звідси походить друга назва свята - Нерукотворний Спас або Спас на полотні.
Горіховий Спас: давні традиції
На Горіховий Спас в селі вибирали старшу жінку і відправляли її на пробний збір горіхів. Скільки горіхів вона принесе, стільки мали принести й інші жителі села.
На третій Спас селяни пекли хліб, робили заготовки на зиму, збирали горіхи і робили з них настоянку. Вважалося, що вона матиме надзвичайні лікувальні властивості. Настоянка з перегородок волоського горіха допомагала при застуді і хворобі суглобів.
За давніми традиціями, на Горіховий Спас можна було активно працювати, адже в цей час йшов активний збір врожаю овочів і фруктів, консервування на зиму, збір горіхів і молотьба зерна.
Горіховий Спас: народні прикмети
Третій Спас - хліба припас
Третій Спас на полотні, а хлібець на току
Багато горіхів на Спас - через рік буде багато хліба
Журавель відлітає до Третього Спасу - на Покрову буде мороз
Горіховий Спас - сонце на осінь повернуло
Нагадаємо, "Апостроф" розповідав, що категорично не можна робити на Горіховий Спас .