Державна податкова служба України з підвищеною увагою перевірятиме доходи та витрати заможних громадян, і для цих цілей у структурі ДПС з'явиться спеціальний підрозділ. Поки що не зовсім зрозуміло, хто такі ці "заможні громадяни", і як саме фіскали мають намір карати злісних ухилістів від оподаткування, однак очевидно, що необхідні для цього інструменти податкова має.
"Апостроф" з'ясовував, кому варто напружитись у зв'язку з цією ініціативою.
Перш ніж зосередитись на тому, як податкова збирається моніторити доходи заможних українців, потрібно визначитися з тим, кого, власне, вважати такими. Або, як зазначено в меморандумі МВФ, "платники податків з високими рівнями статків", що за суттю те саме.
"На сьогодні у законодавстві цього визначення немає або, швидше, скажімо, майже немає", - сказав у коментарі "Апострофу" член Українського товариства фінансових аналітиків Тарас Коваль.
Поки що ми можемо лише орієнтуватися на положення закону про податкову амністію, де міститься перелік об'єктів майна, власникам яких ця амністія не потрібна.
Нагадаємо, що амністованим за умовчанням вважається таке майно: грошові кошти або банківські метали на суму до 400 тисяч гривень, квартира площею до 120 квадратних метрів або будинок площею до 240 квадратних метрів, земельні ділянки, сукупний розмір яких не перевищує норми безкоштовної передачі, один транспортний засіб особистого некомерційного використання (якщо це, звичайно, не яхта чи літак).
"Чи правильно ми розуміємо, що всі інші – це і є заможні українці?", - запитує Тарас Коваль.
Відповідь на це питання поки що залишається відкритою і, найімовірніше, ми її отримаємо в якомусь із законопроектів, які готує влада. Цілком можливо, що поняття "заможний українець" (зрозуміло, що на сьогодні це робоча назва) з'явиться в законопроекті про непрямі методи контролю за доходами громадян, над яким зараз працює Мінфін.
Детальніше читайте у матеріалі "Апострофу": Все буде по-дорослому: як влада збирається вибивати з українців податки