18 грудня за церковним календарем – день пам'яті преподобного Сави Освяченого, або — Савин день. Цей день сповнений традиціями, прикметами та заборонами.
"Апостроф" зробив підбірку, що цього дня дозволено робити, а що ні.
Сава народився в Каппадокії у п'ятому столітті. Своє життя присвятив Богу і служінню іншим. Саме він причетний до відкриття кількох монастирів та лавр. Ним було засновано монастирський Єрусалимський статут. Відомо, що вже з 17 років він прославився чудотворцем. За легендами, він зціляв від складних захворювань та виганяв із людей бісів. Ще й творив погодні дива, викликаючи дощі під час посухи, створюючи водні джерела посеред пустелі.
Традиції 18 грудня
У Савин день люди ходили в церкву, а упродовж молилися йому.
День вважається народним святом, яке радять проводити у спокійному і піднесеному настрої. Краще утриматися від конфліктних моментів та сварок. За повір'ям, особливу небезпеку несла нецензурна лексика, адже такі слова могли накликати біду. Вважалося, що лайка негативно могла позначитися на господарстві: щось могло вийти з ладу, могла захворіти худоба чи це могло призвести до неврожаю наступного року.
Ще цей день вважався вихідним і працювати вважалося великим гріхом. Тож усю домашню роботу чи працю у дворі відкладали на інший час. Зокрема, особливо це стосувалося тих, хто володів конем, адже це могло нашкодити здоров'ю худоби. Якщо все ж на роботу потрібно йти - не треба звалювати на себе багато зобов'язань, а виконати лише мінімум.
Серед заборон: не можна мити голову цього дня вагітним. Вважалося, що миття волосся негативно вплине на розумові здібності майбутньої дитини.
Народні прикмети на 18 грудня:
Готуйтеся до серйозних проблем, якщо дим стелиться;
Якщо дрова в печі голосно тріщать, то не оминути лютого морозу найближчим часом;
Почули пісню снігура – скоро всі дороги снігом замете;
Бути лютим холодам наступного тижня, якщо вогонь в печі яскраво червоним здається;
Якщо білки по землі бігають, незабаром потеплішає;
Сьогодні хтось помер у вашому домі – через рік смерть за новою жертвою повернеться;
Бути відлизі, якщо 18 грудня сніг нерівномірно почав танути;
На вікнах крижані візерунки зникли – настають теплі дні.
Раніше "Апостроф" повідомляв, що 19 грудня православні християни відзначають День Святого Миколая, опублікувавши сильні молитви.