За давньою традицією увечері 13 січня, українці відзначають день преподобної Меланії або Щедрий Вечір. У цей день господині пораються на кухні і щедро накривають на стіл, саме тому святкову вечерю називають щедрою.
"Апостроф" розповідає про історію цього свята, прикмети, традиції, а також, що не можна робити у цей день.
Історія Щедрого вечору
За стародавніми міфами у вірного побратима бога Місяця, Лада, окрім сина, була ще мила і чарівна донька, яку за це всі називали Миланкою.
Одного разу коли князь-Місяць був на полюванні, лютий змій викрав із срібного терема Миланку й запроторив у підземне царство. Визволив її славний богатир Безпальник-Васильчик і з нею одружився. Саме через це 13 січня ще святкують іменини Василя.
Оскільки свиня вважалася місячною твариною, у Щедрий вечір прийнято було готувати страви саме з неї: зі свинячих ніг варили холодець, а із нутрощів – різні делікатеси. Вшановували Меланку-Миланку за якомога багатшими столами, тому що це вважалося продовженням Щедрого Вечора з усіма його добрими богами і душами предків.
Народні прикмети на 13 січня
- падає м’який сніг – на врожай, а якщо тепло, то літо буде дощовим;
- ніч тиха і ясна – буде щасливий рік;
- іній рясно вкриває всі дерева – буде врожай на зернові;
- сонце високо зійде – увесь рік буде благополучним;
- на Меланії відлига – то чекайте теплого літа.
Що можна робити 13 січня
- Дівчатам цього дня можна ворожити. Усі ворожіння можуть бути такими ж, як і на Андрія чи на інші святки.
- Дорослим після ситної і веселої вечері можна починати “водити Козу”. Для цього треба зібратися ватагою та ходити щедрувати по хатах. Учасники дійства мають бути переодягнені у казкових персонажів: козу, кота тощо.
- Хлопці увечері переодягаються у “Меланку” і йдуть колядувати до тих осель, в яких живуть дівчата. “Меланкою” вбирається парубок, що вміє гарно жартувати. Парубки мають переодягнутися у козу, журавля, цигана, циганку і чорта. Вони мають бути в кожушках, лахмітті, з бородою та вусами. Ватага повинна бути дуже веселою та гучною, жартувати з господарями та лунко сміятися, а також бити в бубон, аби їх чули навкруги.
Що не можна робити 13 січня
- На Старий Новий рік уникайте сварок та помиріться з сусідами, якщо ви живете не в злагоді.
- Рекомендується не виносити цього дня з дому сміття, адже можете винести своє щастя.
- У цей день не можна вимовляти слово “тринадцять”, а також рахувати дрібні монети. Кажуть, рахунок монет принесе сльози на весь рік.
- У Щедрий Вечір не можна нікому нічого позичати, адже можна весь рік провести в боргах.
Раніше ми писали, коли в Україні колядують, щедрують та посівають: календар Різдва 2022.