В Україні набув чинності закон про запровадження кримінальної відповідальності за поширення інформації про пересування українських військ чи озброєння в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Про це йдеться в законопроєкті 7189 від 24 березня 2022 року.
Відповідно до нього, до Кримінального кодексу України ввели статтю 114-2:
- несанкціоноване розповсюдження інформації про спрямування, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Перша частина статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років:
- розповсюдження інформації про направлення або переміщення зброї, озброєння та боєприпасів по території України, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України або Міністерством оборони України або в офіційних джерелах відповідних відомств країн-партнерів, вчинених в умовах воєнного чи надзвичайного стану.
Відповідно до другої частини статті, 5-8 років в’язниці загрожує за:
- розповсюдження інформації про переміщення, рух або розташування Збройних Сил України або військових формувань, при можливості їх ідентифікації на місцевості, якщо така інформація не розміщувалася у відкритому доступі Генеральним штабом Збройних Сил України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану, передбачено позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років.
Покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років, відповідно до третьої статті, загрожує за:
- вищезгадані злочини, скоєні за попередньою змовою групою осіб або з метою надання такої інформації державі-агресору, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки.
Водночас перша леді України Олена Зеленська створила список того, що згідно із цим законом у соціальних мережах не можна публікувати:
- кадри ракет, які летять чи кудись потрапили;
- назви вулиць, зупинок транспорту, магазинів, заводів;
- переміщення українських військових; військові об’єкти;
- робота протиповітряної оборони;
- місце обстрілу чи потрапляння снаряда;
- адреси з візуальною прив’язкою чи координати боїв;
- номери автомобілів, бронетехніки;
- постраждалих чи загиблих (крім офіційних даних).
Варто зауважити: у тексті законопроєкту, ухваленого Верховною Радою 24 березня, не зазначено інформації про зміни в законодавстві, які навела Олена Зеленська.
Раніше "Апостроф" писав про те, що в Києві знайшли Tik-Tok-навідника, через якого окупанти бомбардували київський ТРЦ. Чоловік зняв на камеру та злив в мережі місцезнаходження техніки ЗСУ.