Українцям пояснили, за якими критеріями визначають осіб, що вони придатні, непридатні чи обмежено придатні для служби в армії під час воєнного стану.
Про це повідомляють юристи, пише "Українська правда".
Зазначається, що у воєнний час медкомісія має винести одну з постанов після медичного обстеження і особа вважатиметься:
- придатною до військової служби;
- тимчасово непридатною до військової служби (вказано дату повторного огляду);
- непридатною до служби з виключенням з військового обліку.
У мирний час військовозобов’язані також можуть вважатися "непридатними до військової служби, проте обмежено придатними у воєнний час" і під час війни підлягатимуть мобілізації. Перелік захворювань, які говорять про непридатність до військової служби у мирний час, значно ширший, ніж у воєнний.
Комісія ухвалює рішення на основі:
- додатку 1 до Положення № 402 (Розклади хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби);
- додатку 2 (Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб);
- додатку 3 (Таблиця додаткових вимог до стану здоров'я).
Окремої таблиці стосовно вимог при мобілізації немає.
Зокрема, у додатку 1 зазначені назви хвороб/станів здоров’я та співвідношення із придатністю/непридатністю до служби в армії. Наприклад, такі хвороби очей: амбліопія, диплопія, сліпота та знижений зір одного, обох очей, порушення кольоровідчуття.
Особа непридатна до військової служби з виключенням з військового обліку:
- якщо гострота зору одного ока нижче 0,1 чи його сліпота;
- відсутність очного яблука за гостроти зору другого ока 0,3 і нижче чи гострота зору обох очей 0,2 і менше.
Особа непридатна до служби у мирний час, але обмежено придатна у воєнний час:
- якщо гострота зору одного ока нижче 0,1 або його сліпота;
- якщо відсутнє очне яблуко за гостроти зору другого ока 0,4 і вище чи гострота зору одного ока 0,3, тоді як гострота зору другого ока від 0,3 до 0,1.
При гострих хворобах очей, станах після хірургічних операцій на очах - людина тимчасово непридатна до служби. Такі особи потребують лікування, відпустки.
Також людину роблять непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку щелепно-лицьові аномалії (стаття 51). Йдеться про деякі аномалії прикусу зі значними порушеннями функцій. Аномалії з помірними та незначними порушеннями роблять особу непридатною до служби у мирний час, але обмежено придатною у воєнний.
Якщо такі аномалії є, але нема порушень функцій - людина придатна до служби.
Непридатність до служби з виключенням з військового обліку дають, якщо є поведінкові синдроми, розлади особистості та емоцій (стаття 18):
- розлади харчової поведінки;
- залежності від наркотичних речовин;
- розлади поведінки та емоцій у підлітковому віці;
- розлади звичок та спонукань;
- статевої ідентифікації;
- мовлення та мови;
- здібностей до навчання;
- сексуальні розлади.
При цьому - якщо ці розлади різко виражені, мають схильність до повторних тривалих декомпенсацій або патологічних реакцій.
Якщо ж вони помірно виражені з нестійкою компенсацією чи компенсовані - особа вважається непридатною до військової служби у мирний час, але обмежено придатною у воєнний.
Нагадаємо, що раніше в Міністерстві оборони України виступили з роз'ясненням щодо нібито заборони виїзду жінок за кордон.
Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.