У січні 2014 року набула чинності угода про соціальне забезпечення між Польщею та Україною, згідно з якою особа, яка працювала та підлягала соціальному страхуванню в Польщі та Україні, може вийти на пенсію у будь-якій з цих країн.
Про це інформує ресурс InPoland, акцентуючи увагу, що особа повинна відповідати умовам, необхідним для набуття права на пенсію.
Якщо для набуття права на пенсію в регламенті країни вимагається певний стаж, установа, що визначає право на пільги, також враховує періоди, відпрацьовані в Польщі та Україні.
Ці періоди не можуть перетинатися і накладатися, саме тому Польща не фінансуватиме пенсії громадян України за періоди роботи у їхній країні.
Читайте також: У Польщі серйозно зросте мінімалка: скільки отримуватимуть українські заробітчани
Польсько-українська угода про соціальне забезпечення полегшує отримання пенсій за віком або втратою працездатності людям, які легально працювали в обох країнах, – як полякам, так і українцям.
Тобто українець може отримувати дві пенсії, але офіційна Варшава виплачуватиме пенсію за страховий період у Польщі, а Київ - за періоди роботи в Україні.
Завдяки положенням договору можна перераховувати пільги особам, які отримують українську пенсію та зараз проживають у Польщі, на їхні банківські рахунки в Польщі або ж пільги з Польщі можна відправляти на банківський рахунок в Україні.
Якщо громадянин України подає заявку на отримання пенсії за віком або втратою працездатності в Польщі, але його польський робочий стаж виявляється занадто коротким, щоб він здобув право на польські пільги, Управління соціального страхування додасть український робочий стаж.
Якщо особа з України вже має пенсію від Управління соціального страхування та проживає в Україні, виплата з Польщі може перераховуватись на банківський рахунок в Україні. Також не потрібно подавати дві окремі заяви про пенсію за віком чи втратою працездатності, якщо громадянин працював в Польщі та Україні. Заявка подається лише в країні, де зараз проживає особа.
Якщо особа проживає в Польщі, він подає заяву до закладу соціального страхування, і Управління соціального страхування надішле її в українську страхову установу.
Нагадаємо, раніше ми писали, що правила видачі національних віз у Польщі для українців змінилися – навіть подавши заявку, її зможуть отримати не всі.