Енергосистема України має суттєві пошкодження через постійні повітряні атаки з боку російськиї окупантів, унаслідок чого електроенергії не вистачає для покриття потреб усіх споживачів.
Про те, як визначаються ліміти для різних областей, пояснили в Укренерго на прикладі пирога.
Оператори системи розраховують доступні ліміти із врахуванням, скільки блоків електростанцій можуть виробляти електроенергію (усі великі ТЕС, ТЕЦ і ГЕС України пошкоджені), стану мережі, попереднього рівня споживання в цей період і низки інших параметрів.
Читайте також: Відключення світла 2 лютого: якими будуть графіки у різних областях
Головний принцип існування енергомережі - це те, скільки електроенергії вироблено, стільки ж має бути в цей момент спожито. Дисбаланс призводить до аварійних ситуацій.
"Уявіть компанію дорослих, яка постійно замовляла на обід пиріг. Умова була - кожен свій шматок зʼїдає без залишку. Всі завжди були ситі. І довгий час ситуація виглядала так:
- Василь (40 років, зріст 190 см, вага 100 кг, заробляє фізичною працею) - замовляв шматок, що складав 40% пирога;
- Марія (20 років, зріст 170см, вага 65 кг) - замовляла 20% пирога;
- Михайло і Тетяна - традиційно зʼїдали по 15%;
- І найменший учасник обіду – Андрій – завжди був задоволеним шматком в 10%.
Зазвичай господиня випікала для них пиріг вагою 1 кг. Але обставини змінилися і продуктів стало вистачати лише на 0,5 кг. Тож шматки усіх гостей зменшаться на 50% від замовлених, хоча у їх долі від цілого пирога це будуть все ті ж 40%, 20%,15% і 10%", - пояснили в Укренерго.
Зауважимо, що цей Василь з прикладу - це регіони, де розташовано багато важливих промислових підприємств та є велика густота населення, тому там обсяги споживання значно більші.
"Зменшення або збільшення лімітів для кожної області залежить виключно від розмірів пирога - загального обсягу електроенергії, який здатні виробити українські електростанції після 13 ракетних атак та 15 атак дронами. І збільшити чиюсь частку у розподілі лімітів можна тільки одним шляхом - зменшивши частку когось іншого", - додали в пресслужбі.
Розподіл пирога, тобто електроенергії, відбувається так:
- кожне обленерго подає в Укренерго загальний прогноз споживання по своїй області для розрахунку граничних обсягів споживання електроенергії із врахуванням міграційних процесів, релокації підприємств, фактичних змін в загальному рівні й структурі споживання та середньомісячньої температури по регіону;
- Укренерго розраховує у відсотках питому вагу кожної області в загальному обсязі споживання;
- ці відсотки розглядає Міненергетики, погоджує або вносить корективи.
- після отримання лімітів обленерго розприділяє обсяг електроенергії для об'єктів.
"У січні після перевірки показників було виявлено, що деякі обленерго у своїх прогнозах враховували значно нижчі температури, ніж є в цьому сезоні, таким чином намагаючись збільшити свою частку (ліміти) у загальному обсязі споживання. Міненерго зауважило, що такі розрахунки не відповідають дійсності. Після перерахунку з оновленими данимитемпературиліміти були збільшені, але не на 30-50%, як пропонували обленерго, а на 3% - саме такою, за розрахунками міністерства, є тенденція до зростання споживання. Такий розподіл, з урахуванням актуальних даних, на сьогодні є найбільш коректним", - наголосили в Укренерго.
Раніше "Апостроф" повідомляв, чи зміниться ціна на світло, газ, опалення й воду з 1 лютого.