RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство

Новини

22 січня

21 січня

Всі новини

Не шлюб, а договір: як в Україні можуть "легалізувати" одностатеві стосунки

Україна планує вступити до Євросоюзу, у зв'язку з цим держава повинна порушити питання доцільності чи недоцільності одностатевих шлюбів, яке раз-по-раз збурює пристрасті в українському суспільстві.

Про те, чи готова Україна адати одностатевим парам можливість якось узаконити свої стосунки, розповіла "Апострофу" заступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць.

"Будь яка країна, яка прагне до вступу в Євросоюз, повинна забезпечити права своїх громадян, в тому числі і одностатевих пар. Ми розуміємо, що для багатьох людей шлюб - це священна інституція. До того ж, застосування терміну "шлюб" до одностатевих пар протирічить чинній редакції Конституції України та Сімейного кодексу. Та і Європейський суд з прав людини не наполягає на тому, щоб в країні, яка не сприймає такої ідеї, запроваджувалися саме одностатеві шлюби. Проте він говорить про те, що повинні бути забезпечені права людей без огляду на їхню сексуальну орієнтацію", - сказала виданню Валерія Коломієць.

Читайте також: Європарламент оголосив територію ЄС простором свободи для представників ЛГБТ

Саме тому, за її словами, Міністерство юстиції на сьогоднішній день розробляє законопроєкт про цивільне реєстроване партнерство. Цей документ передбачає можливість для одностатевих пар зареєструватися як партнерам і укласти договір, в якому буде визначено аспекти їх спільного життя: майнові, мортальні права (пов’язані зі смертю одного з партнерів), черговість їхніх відносин з іншими родичами тощо (законодавство визначає, що родичами людини першого рівня спорідненості є батьки, подружжя і діти, другого рівня - брати, сестри, бабусі, дідусі і онуки. Одностатевих партнерів в цьому списку немає, тож вони отримають можливість самостійно визначити, родичами якого ступеня вони є, - "Апостроф").

"Передбачається, що одностатеві партнерства отримають практично весь комплекс громадянських прав і обов’язків, які несуть члени подружжя. Лише за деякими винятками, як, наприклад, право на усиновлення дітей. Ми пропонуємо таку концепцію, як перехідний захід, який розширює набір прав цієї соціальної групи і дозволяє суспільству призвичаїтися до певних реалій для того, щоб згодом піти далі", - додала заступниця.

За її словами, схожим шляхом ішли деякі інші європейські країни, суспільства яких не були готові до миттєвого сприйняття одностатевих шлюбів. Наприклад, в Німеччині на першому етапі було ухвалено закон про цивільне партнерство, а вже десятиліття потому, коли люди звикли до цього явища, відбулося узаконення одностатевих шлюбів.

"Ми розуміємо, що закон викличе бурхливі дискусії, проте важливо усвідомити: оскільки Україна стала на шлях європейської інтеграції, ми вже не можемо дискутувати щодо потрібності чи непотрібності такого інституту взагалі. Обговорення може стосуватися лише конкретного його юридичного наповнення", - пояснює заступниця міністра.

Вона не виключає, що в майбутньому держава знайде можливість протрактувати цивільне партнерство в більш широкому сенсі.

"Подібні питання дійсно постають перед суспільством. Наприклад, Європейський суд з прав людини розглядав випадок, коли дві літні самотні сестри у Британії, які проживали спільно, не могли реалізувати певні права відносно одна одної, оскільки для цього їм довелося б вступити в шлюб. Тому в подальшому можливість укладення цивільного партнерства не обов’язково гомосексуальними парами треба буде обговорювати в суспільстві і в колі спеціалістів", - резюмувала Коломієць.

Незабаром на сайті "Апострофа" буде опубліковано інтерв’ю Валерії Коломієць, в якому заступниця міністра юстиції торкається широкого кола питань українського судочинства, зокрема щодо конфіскації російського майна в нашій країні.

Раніше "Апостроф" повідомляв, що Україна виконала сім рекомендацій і зробила великий крок до вступу в Євросоюз.