RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

Всі новини

Мобілізація українців за кордоном: чи можна ухилянтам висилати повістки та позбавляти громадянства

Влада теоретично може надсилати повістки українським громадянам, які перечікують війну за кордоном, а от примусово позбавляти громадянства - ні.

Про це розповів перший генеральний прокурор незалежної України, колишній суддя Конституційного суду Віктор Шишкін.

Читайте також: Затримання співробітниками ТЦК на вулицях: які зміни готують із початку 2024 року

За його словами, у Сполучених Штатах, які вважаються найбільшою демократією світу, у період в’єтнамської війни під час мобілізації надсилали повістки громадянам СРСР, які перебували у Штатах, оскільки за законом про натуралізацію автоматично набували громадянства США.

"То чому ми сьогодні не можемо надсилати повістки нашим громадянам, які перечікують війну за кордоном? Вони ж громадяни, мусять виконувати свій конституційний обов’язок. Вони повинні ставати на військовий облік в Україні. І нічого тут спекулювати нібито правами людини. Це елементарне спекулювання ухилянтів", - зауважив він.

Тоді як пропозиції позбавити українського громадянства чоловіків, які виїхали за кордон, є неконституційними.

"Відповідно до статті 25 Конституції, громадянина України не можна позбавити громадянства. Він може змінити громадянство за власним бажанням. Наші чоловіки втекли за кордон - так, це погано. Але йдеться не про юридичну, а про суспільну відповідальність. Україна не має права позбавляти громадянства ухилянтів, які ховаються за кордоном. Тому розмови про це - провокативні. Треба шукати інші форми розв'язання цієї проблеми", - зауважив експерт.

Щодо видачі іншими країнами українців призовного віку, то Україна може ставити таке питання. Наші чоловіки мешкають за кордоном на підставі законодавства країни перебування, тому якщо країна вважатиме, що нема достатньо підстав для перебування громадян на її території - може піти назустріч Україні.

"Тут немає жодного порушення прав, бо Україна лише ставить питання - вона ж не відправляє за кордон спецпідрозділи для привезення українських чоловіків додому в кайданках", - додав Віктор Шишкін.

В Україні триває запекла війна з Росією, що напала на нас. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення повістки – це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою можливий призов військовозобов'язаної людини на військову службу. Це звичайний процес у воюючій країні. Слід пам'ятати, що обов'язком кожного українця є захист своєї країни. Бо якщо сьогодні ти тікаєш від війни, то завтра вона може прийти до тебе.

Раніше ми розповідали, що Верховна Рада ухвалила законопроект №10062, який передбачає удосконалення Єдиного електронного держреєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг"

  • Вас також може зацікавити:

Мобілізація по-новому в Україні: юрист пояснила головні нюанси законопроекту

Чи можна 17-річним виїжджати з України під час війни: коментар адвоката

Блокування карт, штрафи та інші заборони: які обмеження чекають на тих, хто ухиляється від мобілізації