RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

21 грудня

20 грудня

19 грудня

Всі новини

ТЦК хочуть позбавити права штрафувати ухилянтів: хто цим буде займатись

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект №11272, згідно з яким право на накладення штрафу на ухилянтів від мобілізації, може лише суд, а не представник ТЦК та СП.

Відповідний документ розміщено на сайті парламенту.

Читайте також: Зірвали пішу прогулянку: на кордоні пов'язали чотирьох ухилянтів

У пояснювальній записці до документа сказано, що надмірна концентрація повноважень (включаючи самостійний розгляд справ про адміністративні правопорушення із самостійним винесенням постанов, що передбачають накладення адміністративних стягнень у вигляді штрафів) в межах одного органу (ТЦК та СП) може призвести до дисбалансу системи стримувань і противаг у державній владі. При цьому наявність збалансованої системи стримувань і противаг є необхідною умовою для розбудови правової держави та демократичного політичного режиму. Це, в свою чергу, підвищує ризики можливого свавілля, ризики можливої юридичної необґрунтованості винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, ризики корупції, а також підвищує ризики можливого неправомірного тиску на громадян, на посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування, на посадових осіб юридичних осіб та громадських об’єднань.

"З огляду на великі розміри штрафів, що можуть бути накладені за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, вищезазначені ризики додатково збільшуються. Йдеться про штрафи до 25500 грн за статтею 210 КУпАП та штрафи до 59500 грн за статтею 2101 КУпАП. При цьому відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний 2 бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць становить 2920 грн. Таким чином, штраф розміром 59500 грн за адміністративне правопорушення перевищує такий місячний прожитковий мінімум одразу більш ніж у 20 разів. Великі штрафи, передбачені статтями 210 та 2101 КУпАП, не мають єдиного фіксованого розміру. Тобто ТЦК та СП додатково наділено дискреційними повноваженнями щодо визначення конкретного розміру штрафу при накладенні адміністративного стягнення. З огляду на це, вищезазначені ризики додатково збільшуються", - зазначається в записці.

Також зазначено, що керівник ТЦК та СП може не мати юридичної освіти і стажу роботи в галузі права. При цьому керівник має право від імені ТЦК та СП розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення у вигляді великих штрафів. Крім того, керівнику також надаються дискреційні повноваження стосовно визначення конкретного розміру того чи іншого штрафу. З огляду на це, вищезазначені ризики додатково збільшуються. За своєю суттю така діяльність керівника ТЦК та СП, цілком очевидно, має характер юридичної діяльності. Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, вирішення її в точній відповідності з законом, зміцнення законності. Логічно виникає питання, чи є доцільним покладання виконання таких юридичних завдань на осіб, які можуть не мати юридичної освіти і стажу роботи в галузі права. Варто зауважити, що стаття 245 КУпАП також вимагає забезпечити виконання таких завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення як всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи.

"Оскільки вимоги правил військового обліку та вимоги законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку і мобілізацію поширюються на дуже велику кількість суб’єктів, на яких в разі порушення цих вимог можуть бути накладені адміністративні стягнення у вигляді великих штрафів (розмір яких, до того ж, не має єдиного фіксованого розміру, при цьому штрафи можуть бути накладені і на громадян, і на посадових осіб органів державної влади, і на посадових осіб органів місцевого самоврядування, і на посадових осіб юридичних осіб, включаючи посадових осіб юридичних осіб приватної форми власності, і навіть на посадових осіб громадських об’єднань), вищезазначені ризики додатково збільшуються. Враховуючи викладене, вбачається необхідність внесення законодавчих змін до КУпАП з тим, щоб повноваження щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, які зараз покладено на ТЦК та СП, передати судовій гілці влади", - сказано в пояснювальній записці.

Раніше "Апостроф" розповідав, скільки українців потонуло в Тисі від початку війни.

  • Вас також може зацікавити:

Деяким українцям змінять правила виїзду за кордон: названо категорію

У гідрокостюмах і з їжею: затримали двох ухилянтів, які вплав повертались в Україну

Рада збільшила чисельність прикордонників у складі Сил оборони