Командир Третьої штурмової бригади Андрій Білецький вважає ключовою проблемою мобілізації не дії ТЦК, а недовіру людей.
Про це він сказав в інтерв'ю "УП".
"Питання не в діях ТЦК. Можливо, вони перегинають палку. Але ключова проблема в недовірі.
Мабуть, на мене будуть ображатися деякі колеги по військовій справі, але це ж ні для кого не секрет: у нас в армії мільйон людей, у всіх є хтось з армії. Відповідно, якщо люди розуміють, що вони потраплять у центр бойової підготовки, де бойовою підготовкою займатися вони не будуть, де кількість вистріляних набоїв – це третина, а інколи й менше від радянського нормативу курсу молодого бійця, де вони розуміють, що далі вони попадуть до такого ж некомпетентного сержанта, якого просто пальцем ткнули і вирішили, що він буде сержантом, і це буде його властитель життя та смерті – то це не дуже мотивує", - зазначив Білецький.
Він додав, що людина в першу чергу боїться невідомості.
"Коли ти розумієш, що ти – нуль на полі бою, що нічого про це не знаєш. Можливо, за 2 місяці тобі розкажуть, пояснять, але тобі ще їх треба прожити, ці 2 місяці – йти страшно. Всім страшно: суперпрофесіоналу, кожному бійцю. Немає таких людей, кому не страшно. Але це різне страшно.
Але одна справа, коли людина реально розуміє, що буде відбуватися, що йому робити, щоб і задачу виконати, і вижити на полі бою. А інша справа, коли людина просто боїться. От мене відправити зараз в інститут квантової фізики – я буду себе почувати непевно і погано, хоча життю моєму там нічого не загрожує. Тому що я до цього не маю жодного стосунку і цього не розумію", - сказав командир 3-ї ОШБр.
На його думку, виправити ситуацію дуже просто - навчати людей.
"Іншого способу немає. Люди стають професіоналами виключно від того, як їх навчають. У когось є хист, у когось його менше. Але з будь-якої людини можна виховати достатнього крепкого середнячка, достатньо компетентного, який би міг виконувати базові піхотні задачі.
Терміново треба вирішувати питання з підготовкою молодшого офіцерського складу, змінювати підхід до базової загальновійськової підготовки. Мені в 2015 році стало зрозуміло, що на цьому "гей-го" виїхати довго не можна. Є ініціатива, у людей є внутрішній гонор, фізичні здібності, командність. Але це не професійність", - заявив Білецький.
Він розповів про діючу військову школу імені Євгена Коновальця (ВШК), яка зараз випускає найкращих солдатів, у тому числі мобілізованих, з учебок у всій країні. Білецький вважає, що за 6 місяців це можна масштабувати до достатньої кількості інструкторського складу, щоб навчати 25–30 тисяч мобілізованих і ще 5 тисяч сержантів на місяць.
"Проблем багато, це правда. Але основна задача – це підвищення ефективності взагалі армії. В першу чергу треба зробити нормальний інструмент. Давайте так: армія – це інструмент. Не можна мати поганий, незаточений меч. Треба віддраяти його від іржі, нагострити... Неважливо, який комбриг, комбат, начальник Генерального штабу і так далі, головне – чим вони управляють. Тому що навіть талановитий нічого не зробить із поганою армією", - зазначив Білецький.
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що влада не готує зниження мобілізаційного віку.