RU  UA  EN

Середа, 15 січня
  • НБУ:USD 42.30
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  42.30
Суспільство

Новини

15 січня

Всі новини

Західні ЗМІ утричі завищили кількість дезертирів у ЗСУ, - Opendatabot

В Україні утричі менше відкрито справ за статтею 408 ККУ "Дезертирство" у звітах Офісу генпрокурора, аніж повідомляли західні ЗМІ.

До такого висновку дійшли аналітики Opendatabot, перевіривши кількість справ.

Йдеться про матеріал видання Financial Times, де зазначалось, що нібито лише за десять місяців року в ЗСУ зафіксовано 60 тис. дезертирів.

Аналітики зауважили, що журналісти об'єднали у матеріалі дезертирство (408 ККУ) та самовільне залишення частини (407 ККУ).

Так, понад 19,9 тисячі кримінальних проваджень відкрили в Україні через дезертирство з січня по листопад поточного року.

Водночас, підтвердили факт того, що кількість дезертирів збільшується щороку: проти аналогічного періоду минулого року число таких справ зросло у 3,7 раза. Тільки у 3% справ у 2024 році вручили підозру, 1,3% справ дійшли до суду.

За даними Офісу, через самовільне залишення частини порушили понад 41,95 тисячі проваджень. Показник удвічі вищий проти кількості справ через дезертирство. За цією статтею побільшало справ у понад тричі за рік. Проте такі справи розслідують краще: підозру оголосили в 13% з них, передали до суду - 7%.

"Якщо скласти ці два показники, то дійсно можна отримати число, наближене до того, яке наводять у Financial Times - втім це буде грубою помилкою... Дезертирство, на відміну від СЗЧ, є особливо тяжким військовим злочином, та карається позбавленням волі до 12 років", - повідомили аналітики.

Нагадаємо, у листопаді президент узаконив право громадян на добровільне повернення на службу у разі самовільного залишення військової частини або дезертирства, які згодом заявили про бажання продовжити військову службу.