Українська журналістка Катерина Шаповал відреагувала на рішення щодо змін правил ціноутворення на ліки та прокоментувала розширення програми «Доступні ліки», висловивши сподівання щодо суттєвого розширення переліку.
Своєю думкою вона поділилася на персональній сторінці у Facebook.
Вона пояснює, чому вважає рішення РНБО щодо змін у правилах ціноутворення на ліки корисним та доволі виваженим:
"Середня ціна упаковки в 2024-му була 182,3 грн, у 2023-му - 153,1 грн - ріст 19%, хоча в цілому «аптечний кошик» виріс на 17,7% (в ньому ще дієтичні добавки, медичні вироби та косметика). Восени минулого року Кабмін хотів обмежити націнки на всі ліки в аптеках. Аптеки тоді були сильно проти. Зараз регулювання буде торкатися тільки 100 лікарських засобів (правда не сказано: найменувань чи діючих речовин) А в асортименті аптек - тисячі найменувань".
Тобто, доходить висновків журналістка, регуляція не торкнеться всього бізнесу:
"Правда, скоріш за все, зачепить найходові найдешевші препарати, на які найбільша в процентному відношенні націнка, - додає вона. - В результаті, можливо, на прилавку буде не чотири левоміцетини, а один. Але пацієнту - це без різниці".
Також згадала вона, що в рішенні РНБО йшлося про розширення програми «Доступні ліки»: "... це механізм реімбурсаціі, коли держава оплачує вартість ліків по окремим захворюванням. Зараз це - без інсулінів - 412 найменувань. Якщо перелік дійсно суттєво розширять, то це, не просто не зрадонька, а навіть навпаки".
Єдиним можливим негативним наслідком Катерина Шаповал називає ймовірне зростання цін на ті препарати, що не увійдуть до списку:
"... на ті ліки, які не будуть входити в цю сотку РНБО ціни можуть все ж таки піднятися, через те що бізнес захоче компенсувати собі обмеження".
Як повідомляв раніше "Апостроф", з 1 березня 2025 року в Україні зміняться правила ціноутворення на ліки. РНБО ухвалила рішення, яке має зробити медичні препарати доступнішими для населення. Рішення передбачає, що Кабмін має внести зміни до постанови №955 від 2008 року, що регулює ціни на ліки. Планується обмежити максимальну торгівельну націнку для аптек - не більше 35% для безрецептурних препаратів і регресивну шкалу для рецептурних.