RU  UA  EN

Понеділок, 7 квітня
  • НБУ:USD 40.73
  • НБУ:EUR 44.85
НБУ:USD  40.73
Суспільство

Новини

7 квітня

6 квітня

Всі новини

Новий підручник для 11 класу з історії України розкритикували за політичну заангажованість

Новий підручник для 11 класу з історії України викликав обурення в українському суспільстві. Зокрема, авторам висувають претензії, що підручник має "білі плями" у висвітленні повномасштабного вторгнення РФ до України.

Вчителька історії із Києва Марія Воротило написала на своїй сторінці у Facebook, що її обурило, що підручник завершується 2024 роком при тому, що між істориками є своєрідна домовленість - не обговорювати професійно події, яким менше 5 років. Бо минуло занадто мало часу, ми ще не є об'єктивними, не всі наслідки можуть бути очевидними.

"А якщо говорити про Україну - так такі "молоді" події є ще неймовірно тригерними. А ще влада, яка керувала державою у 2020 році і далі - досі при владі. Отже, у 11 класі ми тепер вчимо не тільки ковід, але і історію повномасштабної війни. І це дивна ситуація - обговорювати з дітьми події, учасниками яких були ці ж самі діти.

Важко говорити про Ірпінь з дітьми, які тікали звідти у 2022 році і бачили підрив дамби. Важко говорити з харківськими малюками, особливо із Салтівки. Діти з півдня переважно мовчать і нічого не коментують. Весь цей матеріал проходить по всім їхнім тригерам. У багатьох дітей загинули або поранені батьки, багато хто воює. Мені з ними навіть 2014 обговорювати не просто, а тут - Буча 2022-го", - зазначила Марія.

Але найбільша проблема підручника те, як автори обирали, про що говорити, а про що - ні.

"От наприклад, ви всі прекрасно пам'ятаєте НЕ підготовку до війни. Пам'ятаєте, як з осені 2021 всі бігали, хвилювались, нервували через чутки. Як активізувались ТРО, скільки було навчань. І яка спокійна була влада - із шашликами, планами на Великдень... а День Єднання пам'ятаєте? Як закликали не поширювати паніку. Як не була проведена евакуація (хоча б дітей!) з прикордонних територій, не закуплені ліки, майже повну відсутність укриттів.

У підручниках про це ні слова.

А варто насправді про це говорити, якщо вже ми піднімаємо на поверхню 2022 рік. І дітям варто запитати - а на їхню думку, враховуючи весь наш нинішній досвід, що треба було тоді робити?", - вважає вчителька історії.

Також вона звернула увагу, що у підручнику не вистачає карт, необхідних для обговорення військових дій. Крім цього, Марія висловила здивування, чому у 2025 році діти на іспиті повинні здавати матеріал про 2024-й.

"Чому підбір матеріалу саме такий, чому ми говоримо про одних людей і мовчимо про інших, чому опис нашої війни перетворився на сухий текст про "ті були там, ці були тут, тут побились, тут відступили, тут наступали"? Чому мовчимо про не підготовку до війни?", - написала вона.

Політик Микола Томенко написав, що помітив у підручнику історичні неточності, особливу повагу до російськомовних діячів культури та ігнорування знакових особистостей національної культури, неповну або спотворену інформацію щодо політичного життя країни.

Томенко окремо звернув увагу на те, що автори розповідають про українські обʼєкти в ЮНЕСКО і чомусь пропонують школярам лише частину із загального переліку.

"Але найбільше вражає політична заангажованість творців підручника для старшокласників. Якщо порівняти періоди життя новітньої України через діяльність всіх президентів, то впадає в око неприкритий пафос щодо визначного "реформатора", "дипломата" і "воєначальника" Зеленського та його команди. Про діяльність інших президентів - коротка інформація і 2-3 фото. Про президента Зеленського розлогий матеріал і… 8 фотосвітлин. Одна з найпоказовіших у цій пафосності авторів підписана так: "Президент Володимир Зеленський, премʼєр-міністр Денис Шмигаль, голова фракції “Слуга народу» Давид Арахамія, керівник офісу Президента Андрій Єрмак і його радник Михайло Подоляк записали відеозвернення біля будівлі офісу Президента та повідомили, що залишаються в Києві виконувати свої обовʼязки. 25 лютого 2022 р."

Щоправда, на фото Арахамії та Шмигаля побачити не вдається! Але найпоказовіше завдання для школярів під цим фото: "Висловіть думку про важливість цього кроку для стійкості України на початку широкомасштабного вторгнення Росії", - зазначив Томенко.

Ще один приклад провладної гнучкості творців "Історії України" політик побачив в розділі про діяльність Верховної Ради часів Леоніда Кравчука та Івана Плюща.

"Цей період проілюстровано 9-м фото Зеленського, який виступає у Верховній раді із Стефанчуком в президії?! Ну і звісно "підручник" підтверджує ілюстраціями з Єрмаком, Стефанчуком, Рєзніковим…кому ми зобовʼязані дякувати за наше "щасливе майбутнє".

І найголовніше. В шкільний підручник доречно вносити періоди завершених циклів історії та відповідно - відпрацьованих каденцій президентів. Воно і логічніше й справедливіше. А так виглядає, що хотіли написати шкільний ПІДРУЧНИК, а вийшла ЗЕ-партійна АГІТКА!", - вважає Томенко.

Військовий Ігор Лапін також відреагував на підручник, звернувшись до міністра освіти Оксена Лісового та опублікувавши скріншот з підручника: "В мене питання до міністра освіти. Ти ще є чи вже твою честь відспівали? З підручника по історії "кпсс" для 11 класу".


Також своє розчарування підручником висловив історик, книжковий волонтер, педагог Першого інноваційного приватного львівського ліцею Олександр Сапронов.