Народний депутат Володимир Арʼєв звинуватив першу віце-прем'єрку України Юлію Свириденко в тому, що вона отримує 6 тисяч доларів викладацької зарплати в Київській школі економіки (KSE). Він вважає це корупцією і конфліктом інтересів.
"Я щасливий і вважаю, що це перемога. Нарешті, ми обговорюємо чи є конфлікт інтересів в діях першого віце-прем'єра України через працевлаштування в найбільш престижному і якісному університеті України (порівняйте це з Гарвардом), а не зарплати в конвертах, віджату землю, або заводи, які з'являлись у топових чиновників раніше", - написав у Facebook колишній міністр економіки України, президент Київської школи економіки, професор економіки Піттсбурзького університету Тимофій Милованов.
На його думку, це є політичною атакою.
"Партія Порошенка готується до виборів, як в принципі і партія влади. Це, звісно, мене засмучує, бо війна не закінчилась і не факт що закінчиться скоро. Люди гинуть. США припинило підтримку. Тому пріоритети мають бути іншими. Але я розумію як працює демократія і приймаю правила гри", - зазначив Милованов.
При цьому він підкреслив, що зарплата Свириденко, хоч і виглядає високою, відповідає ринковій зарплаті людей такого рівня.
"Ми платимо і значно більші зарплати. Наприклад, гонорар за нещодавній приїзд Нобелівського лауреата в KSE в березні склав 70 тисяч доларів за 2,5 дні. А зарплата запрошеного професора, одного з тих, хто нещодавно переїхав з Єльського університету в Канаду, складає 50 тисяч доларів за пару тижнів викладання. Можете подивитись мою зарплату за викладання в KSE. Я теж був міністром", - написав Милованов.
Він наголосив, що всі науковці і вчителі заслуговують на високі зарплати, якщо вони мають релевантний досвід і знання, і приносять користь студентам і учням.
"Ми хочемо щоб наших студентів вчили ті, хто рухають науку, політику, і бізнес, і на власному досвіді знають як працює світ. Свириденко тут ідеально підходить, бо вона бачить як все зараз відбувається прямо зсередини. Я звісно хотів би щоб у нас викладали також президент і прем'єр-міністр і ми готові платити за їх викладання значно більше, але на жаль поки що це не виходить. Можливо в майбутньому", - пояснив Милованов.
Єдиною "зрадою" у зарплатному питанні він назвав те, що у KSE платять нормальні зарплати за викладання для топових людей, але суспільство до цього ще не звикло. Як керівник KSE він також відповів на звинувачення на адресу Свириденко у конфлікті інтересів.
"Звинувачення конфлікту інтересів в тому, що KSE допомагає уряду і отримає за це фінансування від міжнародних організацій. Цього конфлікту інтересів немає. Бо університет, де працює Свириденко, не виконує таких проєктів. Ці проєкти виконуються іншими організаціями - благодійною фундацією, дослідницьким інститутом, яки мають окремі незалежні системи управління і комплаєнса. Нагадаю, що у нас незалежна рада директорів, в якій більше половини іноземців, і ми повністю виконуємо українське і міжнародне законодавство, включно з контролем конфлікту інтересів і запобігання корупції. Нагадаю також, що всі попередні звинувачення в схожих або інших порушеннях за 30 років існування KSE були визнані безпідставними. На відміну від більшості університетів і неприбуткових організацій у нас сильна юридична служба світового рівня.
Але як правильно написав Арʼєв конфлікт інтересів може бути в очах людей, навіть якщо його юридично немає. Як така ситуація може сприйматись? У вдячність, Свириденко може сприяти формально або неформально отриманню KSE такої допомоги. Цей репутаційний конфлікт контролюється наступним чином - інформація про те, що Свириденко викладає у нас, є публічною, вона задекларована, є тони фоток іі виступів і лекцій у нас, і всі хто міжнародні організації які приймають рішення про фінансування KSE знають і легко можуть отримати будь яку інформацію про роботу Свириденко. Також, і це критично важливо, Свириденко не впливає на прийняття рішень про таке фінансування. Навпаки, факт викладання Свириденко в KSE ускладнює KSE отримання таких контрактів і грантів, бо потрібно додатково надавати документи, які доводять що конфлікту інтересів немає, і розкривають всі деталі нашої взаємодії", - пояснив Милованов.
Як повідомляв "Апостроф", після голосування Верховної Ради за збільшення зарплат працівникам міністерств українцям пояснили, чому це важливо.