Пропозиція перейменувати вулицю у Львові, названу на честь письменника, першого голови уряду УНР Володимира Винниченка, викликала палку дискусію.
Про це повідомляє "Апостроф", посилаючись на заяви посадовців та публікації в мережі.
Так, з відповідним проханням про перейменування звернувся до міськради керівник військової адміністрації Львівщини Максим Козицький, перелічивши низку причин такої необхідності.
За його словами, Винниченка нема в переліку перейменувань Українського інституту національної памʼяті, проте багато істориків вважають, що він був прихильником автономії України у складі Росії, критикував політиків-самостійників, зокрема Миколу Міхновського, мав конфлікти зі Симоном Петлюрою щодо самостійництва, виступав проти створення української армії, був заядлим комуністом, організувавши у Відні закордонну групу українських комуністів. Після окупації України більшовиками активно співпрацював з московською владою.
"Його утопічні заклики до московської влади щодо українізації та літературний спадок є неспівставними з тією шкодою, якої він заподіяв українській державності в період Перших Визвольних Змагань", - додав Козицький.
Таку пропозицію підтримав почесний голова "Народного руху України" Віктор Кривенко. Він наголосив, що згадка про постать Винниченка має залишитися лише в підручниках.
"Пишаюся позицією та палко підтримую. І дякую. Цей непотріб повинен залишитися лише для підручників. Ключові завдання історії - вивчати та повторювати успішні кейси. І вивчати та не повторювати неуспішні", - додав він.
Проти відповідних змін виступила українська культурна менеджерка, журналістка, ведуча, перекладачка, членкиня українського ПЕН Софія Челяк, наголосивши, що не варто забувати про внесок Винниченка в літературу, який вивів на масовий рівень український модернізм.
"Його заслуга у розвиток літератури така ж як і вклад Грушевського в історію. Пане Максиме, якщо ви пропонуєте деколонізувати Винниченка, то будь ласка, спочатку ініціюйте деколонізацію пам'ятника Грушевському. Він, на відміну від Винниченка, не просто контактував з Союзом, а переїхав і працював в державній інституції...", - наголосила Челяк.
Також на підтримку допису журналістки виступив письменник і нині військовий Владислав Івченко.
"Тут дописую "Найкращого слідуна Міста", в якому Винниченко, нехай і неживий, один з головних героїв, а у Львові його хочуть деколонізувати", - наголосив письменник.
Як розповідав "Апостроф", у Львові з'явилася вулиця на честь колишньої політикині та мовознавиці Ірини Фаріон, яка загинула від замаху влітку 2024 року.