Син дитячої письменниці Лесі Ворониної - Євген - висловився щодо інциденту під час виступу на книжковому фестивалі на ВДНГ в Києві "Книжкова країна". Він підкреслив, що для їхньої родини дискримінація або булінг дітей завжди були неприпустимими.
Про це він написав на своїй персональній сторінці у Facebook.
У дописі він згадує історії з життя:
"У 12 річному віці я потрапив на півроку у канадську школу, коли матір Lesia Voronyna запросили розробляти освітню програму та підручники для місцевих українських шкіл. Там інклюзивне навчання активно розвивалось вже 30 років тому і поряд з нами, хоч і в окремому класі, була група школярів із синдромом Дауна. Спершу це видавалось дивним, але дуже швидко будучи підлітком починаєш до цього ставитись як до цілком природнього. Ми з матір’ю про це говорили і вона на противагу побаченому розповідала мені, який жахливий підхід в інтернатах в Союзі був до них та нестерпні умови, захоплюючись тим, що може бути нормальна інтеграція таких дітей починаючи із загальноосвітньої школи".
Євген Воронин розповів, що зараз донька Марічка, онука Лесі Ворониної, має в класі друга, який має розлад аутистичного спектра.
"Вже багато років і я, і моя мати ходять до перукарки у Києві, онукові якої діагностували РАС, і ми не один рік чуємо важкі історії їхнього пошуку педагогів, спеціалізованих шкіл та розуміємо крізь що їм доводиться проходити на шляху до дорослішання. На днях народження наші діти святкували та грали разом із дитиною з синдромом Дауна і коли у них з цікавості виникали запитання ми спокійно та просто їм пояснювали про певні особливості, не акцентуючи на цьому уваги", - також згадує він.
У допис Євген поділився особистими спостереженнями про складнощі, з якими стикаються родини дітей із особливостями розвитку в Україні, та згадав про непоодинокі випадки дискримінації, з якими доводиться боротися батькам:
"Від співробітниці з донькою із затримкою розвитку чув моторошні історії про те, як на дитячих майданчиках батьки демонстративно забирають своїх дітей з гіркими коментарями, щоб їхні діти не грались з «іншими» дітьми. З усіма цими родинами ми спілкувались та, однак, лише частково можемо зрозуміти, яких надлюдських зусиль з вашого боку потребує розвиток тих навиків, які нормотипові діти набувають легко та швидко. Та те, з якою байдужістю та жорстокістю частини суспільства ви стикаєтесь. Змалку привчали наших дітей до нормальної взаємодії з такими дітками".
За його словами, їхня родина завжди була проти будь-якої дискримінації або булінгу.
"У першу чергу таким морально-етичним орієнтирам я завдячую вихованню своєї матері. Усі, хто знають її рівень співчуття слабшим, емпатії та підвищеного почуття справедливості, через що вона мала безліч ускладнень як у дитинстві, так і в дорослому віці і що багаторазово відображено у її книжках, розуміють, наскільки абсурдними є ті характеристики, які зараз намагаються їй дати за уривчастими описами прикрого інциденту, який стався кілька днів тому", - зауважує він.
Згадує, що за інцидент, який стався на презентації, вона щиро перепросила.
"Я дуже сподіваюсь, що вже невдовзі відбудеться ще одна зустріч, організована видавництвом Magura Publishing, яка принесе порозуміння та примирення усім, кого цей інцидент напряму зачепив", - наостанок додав син письменниці.
Також ще один допис щодо цієї ситуації опублікувала подруга Лесі Ворониної, письменниця Ірен Роздобудько. На Facebook вона пише:
"Про що ми сперечаємось? Не можна ображати дитину? Безперечно! Не можна розпинати людину за прикрість, спричинену непорозумінням (а це було дике, просто нереально неприємне жахливе для всіх непорозуміння)? Безперечно. Чи варто вислухати і зрозуміти обидві сторони цієї біди? Безперечно. Чи можна надягати мантію судді (і не дай Боже, ката!), не розібравшись? Невже це так просто -- судити?.. Ми ж люди. Ми різні. У нас всередині говорить біль. У кожного – свій. І у кожного – спільний".
Роздобудько згадує, скільки років Леся Воронина віддавала дітям. Тому просить припинити:
"Будь ласка, припиніть! Ми письмово вже порозумілися і, сподіваюсь за пару днів порозуміємось очно (адже ми разом йдемо в ліцей) і з мамою хлопчика, і з директоркою ліцею, і з дітьми. Вибачимось публічно, як ви всі тут вимагаєте (єдине – і прошу поставитись з розумінням! -- на коліна я ніколи ще не ставала…). Ми порозуміємось і з дітьми, і з дорослими. Це безперечно. А ви, добрі люди, припиніть будь ласка!!! Ви доведете мою Лесю до нервового зриву чи ще гірше".
Як писав раніше "Апостроф", в соцмережах розгорівся скандал з дитячою письменницею Лесею Ворониною, яка під час виступу на книжковому фестивалі на ВДНГ в Києві "Книжкова країна" висловилася публічно про дитину з аутизмом "Ця істота привертає до себе увагу".