Попри заявлений успіх «Чеської ініціативи», вона також отримує деяку критику як з боку чеських представників, так і з боку України.
Про деякі з таких причин розповіли в "Радіо Свобода".
Журналістам з України, Чехії та Нідерландів вдалося з'ясувати, що ініціативу щодо боєприпасів для України критикують з кількох причин. Одна з них - затримка.
"Всупереч анонсованому українській стороні графіку, боєприпаси подекуди приїжджають з запізненням, що може впливати на планування військових операцій. При цьому, один зі співрозмовників «Схем» в українській оборонній галузі зазначив: «Дотримуватися графіку на цьому ринку майже нереально»", - зауважують в матеріалі.
"Чеськоцентричність" - інша причина подібних розмов. Адже закуповують снаряди виключно компанії-посередники з самої Чехії, яких обрали без публічних тендерів за невідомими критеріями. Ба більше, деякі з цих компаній повʼязані з чеськими посадовцями, що може свідчити про ймовірний конфлікт інтересів.
Крім того, згадують і про високі заробітки посередників. Щодо цього пишуть:
"Комісійні чеських постачальників щонайменше у чотири рази перевищують ті, які беруть українські державні закупівельники. За словами поінформованих урядових джерел в Чехії та Україні, узгоджена комісія для всіх п’яти компаній-учасниць ініціативи становить до 13%, тоді як українські державні закупівельники беруть до 3%".
Серед всього згадують також наче як "низьку" якість снарядів, що, втім, може бути частиною дезінформаційної кампанії РФ. Річ в тім, що у серпні 2024-го чеським високопосадовцям почали писати листи про нібито передчасну детонацію 155-мм снарядів через нібито несправні підривники. Проте автори листів так і не змогли надати доказів для підтвердження цих слів.
"Чеські координатори «боєприпасної ініціативи» заявили журналістам, що не отримували від українських посадовців подібних скарг. Заяви про браковані снаряди, як встановили журналісти, можуть бути частиною дезінформаційної кампанії щодо «Чеської ініціативи», ймовірно, з боку РФ", - йдеться у матеріалі.
Читайте також в "Апострофі" про те, як себе в найекстремальніших умовах на полі бою показав американський кулемет Browning M2.