В Україні зафіксували спалах гепатиту А, відомого як хвороба Боткіна. Станом на 15 травня відомо про 200 осіб, в яких виявили інфекцію, у різних регіонах країни. Найбільше випадків хвороби зафіксовано на Закарпатті, у Львівській області та у Києві, де кількість хворих досягає 50 осіб. Більшість хворих у Києві – діти, відомо про 26 хворих у Солом'янському районі Києва, там уже закрили шість шкіл, фахівці беруть проби води та з'ясовують, скільки фіксувалося аварій на водопроводах та бюветних комплексах.
"Апостроф" зібрав все, що відомо про спалах небезпечної хвороби та про те, що потрібно робити, щоб не заразитися.
Що відомо про гепатит А
Гепатит А, або хвороба Боткіна, є гострим вірусним захворюванням печінки, яке передається переважно через недотримання особистої гігієни, споживання забрудненої води чи їжі, а також прямий контакт із хворими.
"Гепатит А — це вірусне захворювання, яке передається фекально-оральним шляхом. Інфекцію можна підхопити через забруднені овочі та фрукти, немиті руки, термічно необроблену воду або воду з підозрілих джерел. Тобто завжди хвороба передається від однієї людини до іншої", - розповіла лікарка-інфекціоністка Анастасія Неклюдова.
Вірус відзначається високою стійкістю: у воді він зберігає активність кілька місяців, а за кімнатної температури – до тижня. Надійний спосіб знешкодження — кип’ятіння води протягом п’яти хвилин.
Як протікає хвороба
Інкубаційний період становить від двох до чотирьох тижнів, у цей час людина вже може інфікувати інших, навіть не підозрюючи про хворобу. Перші симптоми гепатиту А часто нагадують застуду або харчове отруєння: іноді гепатит А починається як ГРВІ, іноді як кишкова інфекція з нудотою, блюванням та болями в животі. Іноді перші ознаки — це сильна слабкість.
"Цей початковий період триває кілька днів, після чого зазвичай з’являється жовтяниця. Вона може поступово посилюватись, досягаючи піка, а потім йти на спад", - додає лікарка.
У дітей часто спостерігається безжовтянична форма або легкий перебіг. Саме тому багато хто навіть не знає, що перехворів на гепатит А в дитинстві. У дорослих симптоми зазвичай виражені сильніше. Жовтяниця може тривати довше, а клінічна картина — бути яскравішою.
Згодом приєднуються характерні ознаки: темна сеча, жовтяничність шкіри та слизових, важкість у правому підребер’ї, загальна слабкість. Проте жовтяниця присутня не у всіх випадках, що ускладнює діагностику.
Як захиститися від гепатиту А
Захиститися від гепатиту А дозволяє дотримання базових гігієнічних норм: миття рук з милом перед їжею та після відвідин туалету, ретельна обробка овочів і фруктів теплою водою, споживання лише кип’яченої або бутильованої води. Після перенесеної інфекції формується стійкий імунітет на все життя, однак у разі блискавичного перебігу можливий розвиток ускладнень. Своєчасна діагностика і профілактичні обстеження допомагають зберегти здоров’я вам та вашим близьким.
Чи можлива вакцинація від гепатиту А
Як пояснюють медики, найефективніше від зараження гепатитом А захищає дотримання санітарно-гігієнічних норм, наявність центральної каналізації та доступ до чистої питної води та дотримання. Другий спосіб - вакцинація.
"Якщо використовується вакцина "Хаврикс" (вона є і для дітей, і для дорослих), її вводять двічі: перша доза, а друга — через 6-12 місяців. Вакцина є ефективною і забезпечує імунітет щонайменше на 20 років, а іноді й довічно", - додала Анастасія Неклюдова.
Яка ситуація з гепатитом А у Києві
З метою стримування розповсюдження вірусу у Києві розгорнули мобільний пункт тестування на гепатит А, де пройти швидку безплатну діагностику може кожен охочий.
Мобільна лабораторія працює у парку «Відрадний» біля центрального входу за адресою: вулиця Михайла Донця, 13. Прийом громадян здійснюється 14 та 15 травня з 10:00 до 14:00. Для проведення тестування облаштовано спеціальний автобус Центру контролю та профілактики хвороб, що забезпечує комфортні умови для відвідувачів.