Результат миротворчої місії ООН на Донбасі залежить виключно від того, який мандат пропишуть миротворцям.
Про це "Апострофу" розповів військовий експерт Олег Жданов.
За його словами, питання миротворців поки закрите, у всякому разі, до наступної Генасамблеї ООН.
"Чому? І російська сторона, і українське керівництво вже цю карту відіграли. В якому плані? Росія спробувала перехопити ініціативу, зробила рішучий крок. Путін (президент РФ, - ред.) робить заяву [щодо миротворчої місії ООН на Донбасі] - і відразу проект резолюції вже в Радбезі ООН. Всі члени Радбезу ознайомлюються з резолюцією, і Україна - теж як член ООН і зацікавлена сторона. І Україна відмовляється обговорювати проект резолюції Російської Федерації", - зазначив Жданов.
Він додав, що після цього президент Петро Порошенко обіцяє привезти український варіант резолюції по миротворцях в ООН, але замість цього він виступає з трибуни - і ніякий проект резолюції не вноситься
"З трибуни Генасамблеї президент заявляє, що він дасть команду розробити проект резолюції. Скільки його розроблятимуть? Коли він потрапить в Радбез ООН? Питання риторичне. Фактично все відтягується до наступної Генеральної асамблеї. Як мінімум", - уточнив Жданов.
Разом з тим, він зазначив, що США підтримали українську політичну позицію по миротворцях, але вони не можуть замість України подати резолюцію, як і Франція.
"Чому ж Україна не може розробити? Значить, немає зацікавленості перших осіб держави у введенні миротворчого континенту. У чому взагалі проблема миротворчого контингенту? Результат місії залежить від того, який мандат пропишуть миротворцям", - вважає Жданов.
Так, якщо мандат буде на розмежування протиборчих сторін і охорону місії ОБСЄ (тобто те, що пропонувала Російська Федерація) - то це заморожування конфлікту на довгі роки.
Якщо це мандат на проведення операції з примусу до миру або відновлення миру, то це введення місії на всю територію, взяття під контроль державного кордону між Росією і Україною, щоб відсікти цей регіон від російської підтримки озброєнням і найманцями. Це припинення бойових дій і початок відновлення конституційного порядку на цій території.
"Далі миротворці локалізують все збройні формування на цих територіях і примушують їх здатися. Якщо ті відмовляються здаватися, то миротворці застосовують силу, фактично їх знищують своїм вогнем. І таким чином демілітаризується вся зона, яка перебуває під контролем миротворчого контингенту", - додав Жданов.
За його словами, далі повинні утворюватися міжнародні тимчасові адміністрації, які виконували б роль місцевих рад, вони реабілітували б населення і готували його до проведення демократичних виборів згідно із Законом України.
"Питання Мінських угод відпадає геть - вони не потрібні - і війна закінчується на цьому етапі", - підсумував експерт.
Більше читайте в матеріалі "Апострофа": "Кремль перехопив ініціативу, Київ не поспішає: що буде на Донбасі".