Світ все виразніше говорить про порушення Росією міжнародного морського права на шкоду не тільки Україні, але і глобальному мореплавству і може незабаром застосувати контрзаходи, які вже на слуху.
Про це розповів стратегічний радник міжнародного фонду "Відродження", радник міністра закордонних справ України Тарас Качка, пише "Дзеркало тижня".
"Росія навчилася прикидатися сліпою і глухою, коли мова йде про міжнародне право, і зображати гравця в покер, коли творить беззаконня в Азовському морі, яке вважає своєю вотчиною. Багато в Україні бачать ситуацію на Азові крізь призму російського спотвореного сприйняття світу і намагаються посіяти в суспільстві відчай і смуток. Однак резолюція Європейського парламенту від 26 жовтня про ситуацію в Азовському морі нагадує про реальність", - розповів Качка.
За словами експерта, велика увага в документі приділена питанням міжнародного морського права та їх порушенням Російською Федерацією.
"Крім загальної оцінки неправомірності дій РФ в першому ж пункті резолютивної частини документа, Європейський парламент звертає особливу увагу і на конкретні порушення: Росія, зловживаючи правом на інспекцію, порушує права навігації. Надмірно тривалі і необґрунтовані інспектування судів є протиправними. Йдеться про свободу транзитного проходу суден Керченською протокою і Азовського моря, свободи навігації в територіальних водах України. В цьому ж контексті - про весь комплекс суверенних прав України, визначенні них Конвенцією ООН з морського права. Мова про неправомірність спорудження мосту через Керченську протоку, про протиправність видобутку українських корисних копалин Російською Федерацією", - переконаний радник.
Він також підкреслив, що всі ці положення важливі з огляду на те, що світ все виразніше говорить про порушення Росією міжнародного морського права на шкоду не тільки Україні, але і глобальному мореплаванню.
"Не має значення, що порушення відбуваються в напівзамкнутому море, прибережними країнами якого є Україна і Росія. Для всіх морських держав порушення базових норм міжнародного морського права є неприйнятними. Тому так важливо постійно підкреслювати неприпустимість їх порушення. Для нас це означає і підтримку зусиль України в протидії неправомірній поведінці Росії, і підтвердження правильності нашої позиції щодо дій РФ і застосовності міжнародного морського права в ситуації на Азові", - розповів Качка.
Експерт переконаний, що Росія повинна припинити свавілля, інакше отримає контрсанкціі у відповідь на свої дії.
"Європейський парламент особливо підкреслює, що РФ повинна припинити безпідставні і дискримінаційні перевірки судів в Азовському морі, а якщо немає - отримати належні контрзаходи. Тут слід сказати, що в резолюції згадано порушення морського права Росією в Балтійському морі щодо Польщі, Литви і Латвії. у Балтійському морі Росія використовує свободу навігації в якості підстави для будівництва газопроводу "Північний потік-2". тому ідея контрзаходів проти РФ, що виходить з боку інституцій ЄС, відкриває дискусію про те, чи може держава, що творить свавілля і порушує базові норми міжнародного морського права в Азовському і Балтійському морях, використовувати ці ж норми в свою користь по відношенню до тих держав, чиї права воно порушує. На сьогоднішній день жоден проект таких контрзаходів не розглядається. Однак з резолюцією ЕП ця ідея стає офіційним пунктом порядку денного", - розповів радник.
Також про резолюцію по ситуації в Азовському морі і санкції проти Росії читайте в матеріалі "Апострофа": Продовження санкцій ЄС щодо Росії: дива не станеться, Україна пора розраховувати на себе.