У Швейцарії під час археологічних розкопок в кантоні Грізон дослідники виявили залишки ювелірної майстерні, а також вкрай рідкісну форму, яка використовувалася для виготовлення прикрас і релігійних символів.
Про це повідомляє видання rg.ru з посиланням на The History Blog.
Знахідки були зроблені в місті Кур, яке є адміністративним центром кантону Грізон. Археологи виявили свідоцтва того, що в середні віки тут розташовувався розвинений ремісничий район.
Ймовірно, тут працювало чимало ювелірів. Однією з найбільш значущих знахідок стала кам'яна форма. Подібні предмети використовувалися для виготовлення ювелірних виробів і релігійних предметів. Це надзвичайно рідкісна знахідка, а в кантоні Грізон - перша у своєму роді. Раніше подібні форми на території Швейцарії археологи знаходили лише в Берні, Базелі і Вінтертурі.
Артефакт зберігся фрагментарно. Він був майже правильної квадратної форми розміром 9х8,3 сантиметра. Його товщина становить три сантиметра. На одній зі сторін є дві матриці християнської іконографії. Вони були призначені для виготовлення розп'яття і кола з хрестиком в центрі.
Вчені припустили, що ці вироби потім використовувалися при виготовленні підвісок, пряжок і медальйонів. Крім того, форма містить невелику матрицю для виготовлення маленьких кілець. Можливо, з її допомогою виготовляли кільця для сережок.
На іншій стороні форми також є матриці. Одна з них повторює згаданий вище шаблон - коло з хрестиком в центрі. Ще дві матриці використовувалися для виготовлення фігурки орла і кільця для брошки. Рідкісний артефакт датується IX-XI століттями нашої ери, тобто його вік становить близько 1000 років.
Він був розкопаний в районі колишньої в'язниці Сеннхоф. Попередні польові роботи в цьому місці проводилися в 1984 і 1990 роках. Тоді тут були виявлені залишки поселень і гробниці. Нові знахідки підтверджують висунуту раніше гіпотезу про те, що даний район був постійно заселений з кінця бронзового століття і до теперішнього часу. Схоже, це було розвинене ремісниче середньовічне місто.
Що стосується інших знахідок, то археологи виявили шлак, фрагменти скла, дріт з різних кольорових металів, фрагменти інструментів і кісток тварин, в основному коней. Ймовірно, це були відходи виробництва і сировина для різьбярів.
Як писав "Апостроф", вчені з В'єтнамської академії суспільних наук виявили сліди проживання людини в печерах північно-східного національного парку Ба Бе, вік яких становить близько 20 тис. років.