RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

21 листопада

Всі новини

День Гідності і Свободи: що варто знати про цей день

Щороку українці відзначають День Гідності та Свободи – саме 21 листопада 2004 року відбулася Помаранчева революція, а ще за дев'ять років Революція Гідності, що продемонстрували силу і незламність духу українського народу. Цього дня вшановують пам'ять про людей, які не побоялися стати на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та зробили перші кроки визнання європейського вибору України.

"Апостроф" розповідає, з чого все почалося та чому це свято настільки важливе для України особливо у світлі останніх подій.

Так, на честь Помаранчевої революції у 2005 році Віктором Ющенко було засновано свято Дня свободи, яке відзначалося з 2005 по 2011 рік та було скасоване Віктором Януковичем, який не знав, як поводитись цього дня на офіційному рівні. Тоді за його указом було засноване так зване свято День соборності та свободи, яке відзначалося 22 січня.

Втім, історично склалося, що найбільші революції українці переживали саме у двадцятих числах листопада – 21 числа цього місяця у 2013 році на Майдан Незалежності в Києві вийшли сотні молодих людей із мирним протестом проти зупинення підготовки до асоціації України та Європейського Союзу. Це відбувалося за кілька днів до Вільнюського саміту східного партнерства – там колишній президент Віктор Янукович мав підписати цей документ. Пізніше він, а також інші колишні топ-чиновники аргументували своє рішення тим, що Росія має намір запровадити економічні санкції у разі підписання Угоди про асоціацію України та ЄС.

Увечері 21 листопада перші незгодні з таким рішенням відверто проросійськи налаштованої влади вийшли на протести. Вважається, що вперше слово "євромайдан" було використане 21 листопада у соціальних мережах.

Окрім Києва, мітинги на підтримку євроінтеграції України почали виникати в інших містах країни – Львові, Одесі, Дніпропетровську, Харкові, Донецьку, а також у Криму. Проте цьому протесту не судилося довго бути мирним - у ніч з 29 на 30 листопада бійці спецпідрозділу МВС "Беркут" розігнали активістів, які зібралися на Майдані Незалежності. Влада пояснила це бажанням розчистити місце для новорічної ялинки. Застосування сили до мітингувальників спричинило ще більшу хвилю протестів – з проєвропейських вони перетворилися на антиурядові.

Протягом трьох місяців відстоювання свободи та гідності України, загинуло 106 українців, яких потім назвали "Небесною сотнею" і ще більше двох тисяч отримали поранення. У ніч на 22 лютого 2014 року тодішній президент Янукович втік з України. Уже в березні 2014 року Росія, порушуючи українське законодавство та міжнародні угоди, захопила Крим, а через місяць у Донецькій та Луганській області за активної участі російських громадян розпочала повномасштабні військові дії, які переросли у повномасштабне російське вторгнення 24 лютого 2022 року.

Раніше ми публікували яскраві листівки і привітання у віршах і прозі до Дня Гідності та Свободи.