У переліку свят, які в Україні відзначали 7 грудня: День місцевого самоврядування, день цивільної авіації і день української хустки, знайшлося ще одне. В цей день українцям жартома пропонували відзначити день собутильника.
На це звернула увагу редакторка Ольга Васильєва, яка поставила резонне питання - як правильно сказати українською російське слово собутильник і запропонувала цікавий варіант.
"Читаю сьогодні в Telegram: "7 грудня — День собутильника". Може, співпляшника? Ні. Собутильник — чистий росіянізм, а співпляшник — структурна калька з нього", - зазначила Васильєва.
То як же сказати українською правильно?
"Українською буде почарківець (жіночий рід — почарківка)", - пояснила редакторка.
Вона звернула увагу, що це слово зустрічається в художній літературі.
"Почарківець — слово не дуже старе, але гарне. Натрапляємо на нього в романі Франсуа Рабле "Гаргантюа і Пантагрюель" у перекладі Анатоля Перепаді: "Так чинить і наш добрий брат Жан. Ось чому кожен прагне його товариства. Він не ханжа, не гольтіпака, він честивий, веселий, сміливий, він добрий почарківець", - пояснила Васильєва.
Раніше "Апостроф" розповідав, як правильно казати "Будь здоров!", коли хтось чхає.
Також ми розповідали, як правильно звучать жіночі імена українською.
"Апостроф" запустив рубрику "Говоримо українською правильно", де ми проводитимемо лагідну українізацію: пояснюватимемо випадки застосування правопису, мовних норм, публікуватимемо цікавинки про мову. Робимо це для того, щоб у нашій країні з кожним днем ставало дедалі більше україномовних українців, а наша солов'їна мова звучала звідусіль!