Вчені змогли дістати в районі Антарктиди, за 900 км від Південного полюса, з глибини близько 30 метрів нижче дна океану шар, що сформувався на суші, а не в океані.
Про це повідомляє Science Alert.
Учасники експедиції зазначають, що ніхто до цього моменту не міг витягти з-під землі такий зразок грунту крейдяного періоду в південній частині Землі.
В ході рентгенівської комп'ютерної томографії дослідники виявили мережу скам'янілих коренів рослин. Мікроскопічний аналіз підтвердив ознаки спор та пилку, що вказують на збережені залишки стародавнього тропічного лісу, який імовірно існував в Антарктиді більше 90 мільйонів років тому.
Пізніше цей ландшафт перетворився в крижану пустелю.
Залишки рослин підтверджують, що узбережжя Західної Антарктиди мало густі ліси, схожі на ті, що зараз ростуть в Новій Зеландії.
Вчені вважають, що через зсув континентальних плит і різкі зміни клімату в епоху динозаврів Антарктида була позбавлена сонячного світла в кількості, необхідній для рослинності.
Дослідники реконструювали можливий давній клімат колись порослої лісом Антарктиди на основі біологічних і геохімічних даних, що містяться в зразках ґрунту. Результати моделювання показали, що рівень вуглекислого газу в атмосфері крейдяного періоду був значно вище, ніж передбачалося раніше.
Густа рослинність в теплому середовищі покривала весь антарктичний континент.
До цього вчені припускали, що концентрація вуглекислого газу в атмосфері в той період була значно нижче.
Це дослідження підтверджує зв'язок між концентрацією вуглекислого газу і полярним кліматом в доісторичні часи.
Як повідомляв "Апостроф", в лютому нинішнього року в Антарктиді зафіксували найспекотніший день за всю історію спостережень на континенті.