RU  UA  EN

Вівторок, 14 січня
  • НБУ:USD 42.30
  • НБУ:EUR 43.35
НБУ:USD  42.30
Суспільство

Новини

14 січня

Всі новини

​На Марсі могло бути життя? На загадковому метеориті виявлені "цікаві" сліди, фото

Вчені з Японії знайшли в карбонатних мінералах марсіанського метеорита органічні речовини, які містять азот.

Про це повідомляє "Апостроф" з посиланням на видання Nature Communications.

Знайдені молекули збереглися на Червоній планеті з часів нойского періоду - ранньої епохи геологічного розвитку Марса. Це означає, що їм приблизно чотири мільярди років.

У дослідженні говориться, що оскільки карбонатні мінерали зазвичай випадають в осад з грунтових вод, це відкриття вказує на те, що колись сусідня планета була багата вологою і органікою. Тобто планета була придатна для розвитку нового життя.

Марсіанські метеорити - це шматки породи, викинуті в космос внаслідок ударів небесних тіл по поверхні Марса і потім опинилися на Землі. Одним з найбільш важливих для науки марсіанським метеоритом є ALH84001. Він був знайдений в 1984 році в Антарктиді. Саме його вивчали японські дослідники.

У ALH84001 є великі включення карбонатних мінералів з елементами органіки, що робить його популярним об'єктом досліджень. Але були спроби його вивчити і раніше, але у дослідників не виходило. Через забруднення антарктичним льодом було вкрай складно встановити, які з молекул дійсно з Марса.

Для нового дослідження вчені застосували спеціальні методи підготовки зразків, які допомогли позбутися проблеми забруднення. Наприклад, вчені відокремлювали на срібній стрічці від основного метеорита крихітні зерна діаметром не більше людської волосини. Потім з цих зерен за допомогою надточного іонно-променевого приладу видаляли забруднення. Для детекції органічного азоту використовувалася техніка рентгенівської спектроскопії поглинання на передній кромці, яка дозволяла виявляти азот в мінімальних кількостях і строго в складі органічних молекул.

Завдяки новому дослідженню вчені дізналися, що молекули дійсно потрапили на Землю з Марса. Крім того, було встановлено, що частка азоту в формі нітрату, одного з найсильніших окислювачів на Червоній планеті сьогодні, серед цих молекул мінімальна. З цього виходить, що атмосфера раннього Марса була менш окиснюючою, ніж на сьогоднішній день.

Як повідомляв "Апостроф", група вчених виявила на знімках, зроблених марсіанськими роверами, об'єкти, які цілком можуть виявитися грибами, лишайниками і цвіллю.