Фахівці Національного інституту превентивних археологічних досліджень Франції (Inrap) при проведенні розкопок на території, що оточує стародавній собор в комуні Ді, виявили римський предмет розкоші - "машину для варіння".
Про це повідомляється на сайті Inrap.
Цю "машину" описував Цицерон, відзначаючи, що такі прилади продавали за неймовірними цінами, які можна було порівняти вартістю землі.
Вчені називають артефакт authepsa або autepsa, і являє він собою щось схоже на самовар. Знайдений екземпляр, виготовлений з мідного сплаву, відносно непогано зберігся. Його висота становила 47 см. Він складався з двох окремих відсіків - резервуара і водозливу з довгим і вузьким носиком.
У центрі самовара була спеціальна нагрівальна камера, в яку через отвір діаметром 50 мм закладали деревне вугілля. Збоку до корпусу була за допомогою сплаву свинцю і олова припаяна лита ручка.
Прилад був прикрашений візерунками, а також невеликий фігуркою, яка ймовірно, зображувала сторожового пса, морда якого лежить на передніх лапах. Резервуар місткістю близько чотирьох літрів мав дуже тонку стінку - всього близько двох 2 мм. Внизу було два невеликих квадратних отвори, які, ймовірно, використовувалися для вентиляції.
Знайдений артефакт є всього лише шостим таким предметом, відомим вченим, і всього лише другим, знайденим в Галлії. Вчені відзначають, що його справжність не викликає сумнівів.
Він був виявлений при обстеженні руїн будинку, побудованого в другій половині I століття нашої ери. Він був знищений пожежею в кінці II століття. Ймовірно, з того часу самовар там і лежав.
На даний момент радіовуглецеве датування пройшло тільки деревне вугілля, яке збереглося в нагрівальній камері. Аналіз показав, що воно було створено між 130 і 260 роками нашої ери. Цей діапазон в цілому збігається з датуванням самої будівлі і кераміки, знайденої при розкопках.
Як повідомляв "Апостроф", в Швейцарії при проведенні археологічних розкопок в кантоні Грізон дослідники виявили залишки ювелірної майстерні, а також вкрай рідкісну форму, яка використовувалася для виготовлення прикрас і релігійних символів.