Дослідники з США та Великої Британії виявили, що вихід хребетних з океану і завоювання ними суші, яке відбулося близько 390 мільйонів років тому, збігається з розвитком у них плечової кістки.
Про це повідомляє видання The Daily Mail.
У своєму дослідженні команда вчених з Кембріджського університету проаналізувала тривимірні реконструкції 40 скам'янілих плечових кісток, включаючи недавно зібрані зразки, вік яких перевищує 350 мільйонів років. Дані обробляла комп'ютерна програма протягом тисяч годин - протягом майже чотирьох років - щоб оцінити, як кістка змінювалася з часом і який вплив це могло мати на те, як перші сухопутні істоти рухалися.
"Ми прийшли до ідеї, що плечова кістка повинна бути в змозі розповісти нам про функціональну еволюції руху, коли відбувся перехід від риби, яка просто плаває, до істот, які вийшли на сушу і начади ходити", - сказав автор дослідження Блейк Діксон.
Аналіз охопив перехід від водних риб до наземних чотириногих, включаючи проміжний тип з раніше невідомими руховими здібностями. Дослідники виявили, що поява кінцівок в цій останній групі збіглося з переходом на сушу, але ці піонери були не вправні в ходьбі.
Коли ці істоти покинули воду, їх плечові кістки змінили форму, що призвело до появи нових функціональних характеристик, які виявилися більш корисними для життя на суші. Пізніше кістка перетворилася в більш міцну, витягнуту і викривлену, що призвело до більш ефективної ходи, яка допомогли підживлювати нове біологічне різноманіття і розширювати екосистеми.
Цей аналіз допоміг розгадати одну з найбільших еволюційних трансформацій, які коли-небудь відбувалися.
Як повідомляв "Апостроф", дослідники з Університету Ексетера (Великобританія) під час експерименту на центрифузі встановили, що у піддослідних черв'яків були "незначно змінені" деякі гени через знаходження в умовах низької гравітації.