RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Новини

22 листопада

21 листопада

Всі новини

Чим користувалися слов'яни до кирилиці: вчені зробили цікаве відкриття, фото

Міжнародна група вчених з Чехії, Австрії, Швейцарії та Австралії прийшла до висновку, що на території, населеній слов'янськими племенами, до впровадження кириличного письма користувалися рунами.

Про це повідомили на сайті phys.org з посиланням на результати недавніх досліджень.

Команда вчених, яку очолює Їржі Мачачек з Університету Масарика в місті Брно (Чехія), дослідивши напис на бичачій кістці, яка датується сьомим століттям, встановили, що на ній нанесено германські руни. Ймовірно, вони були найстарішим письмом, яке коли-небудь використовували давні слов'яни.

Бичаче ребро з написом було виявлено на півдні Чехії в 2017 році. Після генетичного і радіовуглецевого тестування було встановлено, що це найстаріший напис, знайдений у слов'ян.

"Цей чутливий аналіз показав, що кістка належить домашньому рогатій худобі, яка жила близько 600 року нашої ери", - сказала член команди Зузана Хофманова, аналітик з Університету Фрібурга в Швейцарії.

Роберт Недома з Віденського університету ідентифікував напис як так звані руни Старшого Футарка, які використовували німецькомовні жителі Центральної Європи в другому-сьомому століттях.

За словами дослідників, алфавіт Старшого Футарка складався з 24 знаків. Останні сім з них були написані на недавно знайденому ребрі.

"Ймовірно, спочатку на кістці було нанесено весь рунічний алфавіт. Отже, це не конкретне повідомлення, а, скоріше, навчальний інструмент", - сказано в заяві команди вчених.

Досі вважалося, що найдавнішою слов'янською абеткою була кирилиця (інакше - глаголиця), винайдена візантійським ченцем Святим Кирилом в IX столітті.

Кирило і його брат Святий Мефодій прибули в колишню Велику Моравію, яка охоплює сьогоднішню Чеську Республіку, Угорщину і Словаччину, а також частини Австрії, Німеччини, Польщі, України та Балкан, з місією в 863 році.

Дослідження міжнародної групи вчених з Чехії, Австрії, Швейцарії та Австралії спростовує це припущення про алфавіт.

Як повідомляв "Апостроф", раніше міжнародна археологічна місія виявила в Ірані залишки монументальних воріт древненго міста Персеполіса.