Повномасштабна війна з Росією призвела до коригування та оновлення навчальних програм загальної середньої освіти в Україні.
Про це повідомляє Міністерство освіти та науки.
Історія
Зміни внесені до предметів:
- Історія України,
- Всесвітня історія для 6-11 класів,
- Історія: Україна та світ (10 клас).
Зокрема, в оновлених програмах пропонується погляд на СРСР як державу імперського типу. Програми включають не лише інструменти насильства, яке зазнавали українці у ХХ столітті, а й опору йому.
Частина змін у навчальних програмах спрямована на розширення просторових контекстів української історії, створення додаткових можливостей для аналогій та порівнянь.
Також зміни торкнулися новітньої історії, насамперед подій, пов'язаних із збройною агресією РФ проти України: передбачено окремий блок з війни, яка розпочалася у 2014 році.
Вводяться такі терміни:
- присвоєння суверенітету,
- російський мир,
- рашизм.
Захист України
Посилена військово-патріотична складова, програму доповнили інформацією про війну з Росією, героїв цієї війни та про досвід ведення бойових дій. Переглянуто та доповнено теми розділів з вогневої підготовки, медичної допомоги та цивільного захисту.
Основи здоров'я
Розширено розділ "Безпека та здоров'я людини". До нього додали питання, пов'язані з ризиками воєнного часу, зокрема: сигнали оповіщення населення, дії під час повітряної тривоги, обстрілу тощо.
Правознавство
Програму з основ правознавства та громадянської освіти розширили вивченням питань, пов'язаних із правами людини, з російсько-українською війною та інформацією про Міжнародне гуманітарне право.
Географія
Переглянуто обсяг навчального часу вивчення країн у світлі сучасної війни з Росією. Крім того, до змісту теми "Країни Азії" додано інформацію про Корею.
Література
З програм предметів з літератури вилучили російських та білоруських авторів.
В рамках предмета "Зарубіжна література" замість росіян школярам запропонують творчість таких письменників, як Жан де Лафонтен, О. Генрі, Анна Гавальда, У. Старк, Джон Бойн, Е. Шмітт, Йозеф Рот, А. Гранах і т.д.
Замість творів російських поетів у програму включено шедеври світової лірики.
Водночас вивчатимуться твори письменників, які писали російською мовою, але чиє життя та творчість були тісно пов'язані з Україною – Микола Гоголь, Володимир Короленко, твір Михайла Булгакова "Собаче серце" (на вибір учнів та вчителя).
Твори Ільфа та Петрова (12 стільців) та Анатолія Кузнєцова (Бабин Яр) залишено у списку творів для додаткового читання на вибір вчителя. Залишено вивчення творів кримськотатарського письменника Т. Халілова.
МОН вилучило зі списку рекомендованих програм:
- Література (російська та зарубіжна),
- Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою для 5-9 класів,
- програми з російської мови для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою/з навчанням російською мовою для 10-11 класів,
- Російська мова та література (інтегрований курс) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою для 10-11 класів.
Читайте також матеріал "Апострофа": Співаючі директори та жодної "домашки": як навчаються на Заході українські школярі.