RU  UA  EN

Понеділок, 20 січня
  • НБУ:USD 42.10
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  42.10
Суспільство

Новини

20 січня

Всі новини

У вічній мерзлоті Арктики знайшли шаблезубе кошеня, якому 37 тисяч років

Вчені, які досліджують Арктику, під час експедиції 2022 року виявили чудово збережене шаблезубе кошеня. Воно було вморожене в брилу льоду в російській республіці Якутія. Нове дослідження показало, що кошеня знаходилося у вічній мерзлоті 37 тисяч років.

Деталі нового дослідження вчених опублікували в Scientific Reports.

Це трирічне кошеня загинуло під час останнього льодовикового періоду, однак голова, передні кінцівки, тулуб і лапи збереглися майже в первозданному стані завдяки холоду. З невідомих причин лише верхня половина тіла була знайдена цілою. Однак неповну стегнову кістку та гомілкову кістку кошеняти також було знайдено неподалік.

Команда виявила, що його шия вдвічі товща, ніж у сучасного левеняти, а щелепа була спеціально пристосована, щоб утримувати його знамениті конусоподібні різці.

Порівняно з левеням того ж віку (внизу) шаблезубе кошеня (вгорі) мало ширшу щелепу, більш плоску мордочку та м’язисту шию, яка була вдвічі товща левиної.

Вчені навіть виявили, як бобоподібні пальці кошенят допомогли б йому ходити по снігу останнього льодовикового періоду.

"Вперше в історії палеонтології вивчено появу вимерлого ссавця, аналогів якому немає в сучасній фауні", - пишуть вчені у своєму дослідженні.

Хоча незрозуміло, як кошеня загинуло, дослідники вважають, що воно жило в період, званий пізнім піоценом, під час якого Земля була вкрита величезними крижаними покривами.

Попередні дослідження виявили «численні» кістки шерстистого мамонта в ґрунті цієї місцевості, але це вперше такий повністю заморожений зразок будь-якого виду.

Шаблезубе кошеня вкрите темно-коричневим хутром, яке вчені описують як «коротке, густе, м’яке» і довше на шиї та спині. Воно має коротку хвилясту борідку, що росте навколо підборіддя, і два ряди тонких вусиків.

Порівнюючи муміфікованого шаблезубого тигра з сучасним левеням того ж віку, дослідники відзначили кілька очевидних відмінностей.

Найпомітніше те, що муміфіковане кошеня було значно більш м’язистим і мало «дуже масивну шию» та незвичайну форму морди, яка значно ширша, ніж у сучасного лева.

Шаблезубий тигр полював на великих ссавців, таких як тур і олень, які мешкали в сучасному Сибіру під час останнього льодовикового періоду. Дослідники виявили кілька пристосувань, які дозволили б цим мисливцям пережити холод і виростити такі великі зуби.

Зображення A і B показують сканування черепа шаблезубого кошеняти, тоді як C і D показують череп сучасного лева. Як видно, череп шаблезуба коротший і кругліший, а щелепа набагато більша.

Однак це конкретне кошеня було надто молодим, щоб у нього виросли ікла, оскільки сканування показало, що у нього все ще були молочні зуби.

Крім того, неймовірна збереженість цього зразка розкриває цікаві способи, якими великий кіт адаптувався до свого замерзлого середовища.

Окрім густої шерсті та маленьких вух, які допомагають зменшити втрату тепла, кошеня мало широкі лапи, щоб розподілити свою вагу над снігом.

Подібним чином у дитинчати кота були відсутні зап’ястні подушечки товстої шкіри, розташовані на задній частині зап’ястя, які, на думку вчених, допомагають ходити по глибокому снігу.

Цей великий кіт є єдиним видом свого роду, який живе в Євразії в цей період.

Порівняння з видами, знайденими в Іспанії, свідчить про те, що він, ймовірно, полював на велику здобич - зубрів та оленів. Знахідка цього зразка так глибоко в Сибіру свідчить про те, що вони могли поселитися набагато північніше, ніж очікувалося раніше.

Наразі дослідники визначили лише найбільш очевидні та незвичайні риси муміфікованого кота, але вони вже планують додаткові дослідження, щоб обговорити анатомію дитинчати більш детально.

Нагадаємо, у вічній мерзлоті Сибіру вчені знайшли глибоко заморожені муміфіковані останки молодого шерстистого носорога, що жив понад 32 000 років тому.