У перші дні 2025 році дослідники Єгипту виявили унікальну 4000-річну могилу, що стало надзвичайною знахідкою. Людина, яка була там похована, може бути одним із найяскравіших і найцікавіших персонажів в Стародавньому Єгипті.
Про це повідомляє Міністерством туризму та старожитностей Єгипту, яке оголосила про це відкриття на своїй сторінці у Facebook.
У Саккарі, на місці стародавньої столиці Мемфіс, що за 32 кілометри від Каїра, група археологів зі спільної франко-швейцарської місії знайшла могилу відомого цілителя, відомого як Теті Неб Фу. Він жив під час правління першого правителя Шостої династії Стародавнього королівства, фараона Пепі II, і був відомий як лікар для еліти та маг, здатний викликати й контролювати надприродні сили.
Його було поховано у спеціальній похоронній камері - мастабі, в яких у Стародавньому Єгипті ховали виключно важливих людей. Мастаби мали плаский дах і похилі всередину боки, їх будували з глиняної цегли або вапняку, у вигляді затишного, схожого на печеру місця відпочинку для особливих покійників.
На його кам’яному саркофазі ієрогліфічний напис перераховував офіційні титули Теті Неб Фу. Серед них - "Головний палацовий лікар, жрець і маг богині Серкет" (це означає, що він був експертом у лікуванні укусів отруйних змій), "Головний дантист" і "Керівник відділу лікарських рослин".
З огляду на таке приголомшливе резюме, можна зрозуміти, чому цю особу поховали у вишуканій гробниці з розкішними різьбленням і яскравими творами мистецтва, включно з чудово розписаними фальшивими дверима та сценами похоронних приношень.
Вчені зауважили, що гробниця видатного лікаря могла бути пограбована у минулому. Поховальні речі, безсумнівно, були вкрадені, але сама гробниця залишилася недоторканою, а її стіни все ще добре збереглися.
Французько-швейцарська місія почала розкопки районів, де були поховані люди, пов’язані з правлінням Пепі II, у 2022 році, і це найвідоміша гробниця, яку вони знайшли досі.
Попередні археологічні дослідження вже виявили багато інформації про медичну практику в Стародавньому Єгипті. Стародавні єгиптяни знали, як працює серцево-судинна система людини, як доглядати за зубами та захищати їх, а також як лікувати такі неврологічні проблеми, як депресію та деменцію. Вони робили спроби лікувати рак мозку, діагностувати та лікувати діабет і розуміли, як неправильна постава може вплинути на кістки. Їхні знання з хімії також були досить глибокими, про що свідчить їхнє майстерне володіння технікою бальзамування. Крім того, було багато відомо про інтерес стародавніх єгиптян до магії.
Ця знахідка додає глибини розуміння життя в Стародавньому Єгипті. У їхній культурі, очевидно, людина, яка стверджувала, що має магічні здібності, і змогла переконати в цьому могутніх аристократів, могла насолоджуватися багатьма привілеями, які зазвичай були зарезервовані для найвищих правителів країни, навіть після смерті.
Як повідомляв "Апостроф", раніше археологи знайшли в гробниці Клеопатри статую, яка відкриває її справжнє обличчя.