В Ізраїлі на пагорбах Єрусалиму знайшли поховання жінки, що датується періодом догончарного неоліту і було зроблено близько 9 тисяч років тому. Жінка мала шість пальців на лівій руці і, можливо, мала особливий статус у своїй громаді або була шаманкою.
Про це йдеться в дослідженні вчених, яке було опубліковане в журналі Atiqot.
Анатомічний аналіз показує, що на момент смерті жінці було понад 15 років. Примітно, що вона мала шість пальців на лівій руці: характеристика, яка в стародавніх культурах часто тлумачилася як знак відмінності та духовного авторитету.
Поруч з жінкою знайшли похоронні предмети, включно з намистами із зеленого каменю та перламутровими прикрасами, що підтверджують гіпотезу про її важливість у неолітичному суспільстві. На думку дослідників, кам'яні браслети, знайдені в деяких могилах, пов'язані з ритуалами переходу між життям і смертю.
Реконструкція зовнішності жінки-шаманки
Дослідники припускають, що діти носили ці кам'яні браслети до підліткового віку. Досягнувши певного віку, вони брали участь у церемонії ініціації, подібній до сучасних перехідних ритуалів. Тих, хто помер, не досягнувши зрілості, ховали з браслетами, які були знайдені неушкодженими на їхніх руках.
Також у будинках, під підлогою та біля стін на місці розкопок виявлено і інші численні поховання. Вчені припускають, що у великих громадських будівлях могли проводитися певні ритуали і саме для цих цілей були призначені. Багато з цих громадських будівель мали міцний зв’язок з водою, що могло зіграти певну роль у проведених там ритуалах. Ці знахідки підкріплюють уявлення про те, що вода відігравала вирішальну роль у релігійних церемоніях і соціальній організації неолітичних груп.
Кістяні персні з могили шамана
Як відомо, період неоліту став переломним моментом в історії людства. У цей час були розроблені нові технології, зокрема одомашнення рослин і тварин. Ці нововведення змінили не тільки економіку, але й визначили системи вірувань і ритуали неолітичних спільнот.
"Через особисті предмети, такі як ювелірні вироби та ритуальні артефакти, ми можемо дізнатися про системи вірувань, соціальні класи та роль суспільства того часу", — пояснив Елі Ескосідо, директор Управління старожитностей Ізраїлю.
Як повідомляв "Апостроф", в Іспанії в доісторичній печері Кова-де-лес-Донес на глибині 200 метрів археологи знайшли римське святилище, яке датується приблизно 1-м століттям нашої ери.