Наступного тижня на Землю може повернутися недіючий радянський супутник, що вже викликало занепокоєння космічних експертів - всі ми потенційно можемо опинитися на лінії вогню.
Про це повідомляє Livescience.
Запущений у березні 1972 року СРСР, зонд «Космос-482» був відправлений для збору даних з негостинної поверхні Венери. Однак через несправність одного з ракетних прискорювачів міжгалактична розвідувальна машина залишилася на орбіті Землі — буквально вийшовши з-під контролю.
«Апарат цілком може пережити входження в атмосферу Землі та вдаритися об землю. Я очікую, що у нього буде шанс вдарити когось – один до кількох тисяч», - написав у своєму блозі британсько-американський астроном Джонатан Макдауелл.
Космічний апарат, розміром приблизно з автомобіль, має повернутися у земну атмосферу десь між 7 та 13 травня - плюс-мінус кілька днів.
За словами голландського космічного експерта Марка Лангбрука, супутник може проникнути крізь силове поле Землі та «впасти неушкодженим», оскільки він був розроблений, щоб «пережити проходження» крізь вогняну атмосферу Венери.
Видання Space.com навіть створило модель повернення космічного корабля в атмосферу, яка показує кінцеву швидкість уламків на рівні 233 кілометри на годину та більше при зіткненні з землею або океаном. Макдауелл порівняв це явище з «автомобілем, що падає з повітря на швидкості від 160 до 320 кілометрів на годину».
Як пояснюють експерти, хоча зонд був оснащений парашутом, він зараз може не спрацювати, тож якщо він переживе повернення в атмосферу, то впаде жорстко.
«З масою трохи менше 500 кг і розміром 1 метр ризик удару аналогічний ризику падіння метеорита. Якщо щось приземлиться у випадковій частині Землі, ймовірність того, що воно влучить у людину, становить приблизно один до 10 000, – сказав Макдауелл газеті Daily Mail. — Ймовірність того, що воно влучить у вас, становить один до 10 мільярдів».
Щодо того, де потенційно може приземлитися цей несправний апарат, Лангбрук припустив, що це «десь між 52 градусами північної та 52 градусами південної широти», тобто, це область, яка охоплює «значну частину південної та середніх широт Європи та Азії, а також Америку та всю Африку та Австралію».
«Звичайно, найбільша ймовірність того, що воно приземлиться в одному з океанів», – додав він.
За словами Макдауелла, в будь-якому випадку відповідальність за наслідки падіння радянського мотлоху ляже на Росію.
«У випадку, якщо несправний супутник «завдасть шкоди – або, що ще гірше, завдасть комусь шкоди – за це нестиме відповідальність російський уряд», – сказав Макдауелл.
«Космос-482» був розроблений як дочірній зонд до «Венери-8», яка була запущена в липні 1972 року та приземлилася на розпечену поверхню Венери, ставши другим в історії космічним апаратом, який зробив це. Потім супутник передавав дані з Венери трохи більше 50 хвилин, перш ніж остаточно згоріти у вогняному середовищі.
Нагадаємо, на початку 2025 року сонячний зонд NASA вперше в історії "доторкнувся" до Сонця - він пролетів лише у 6,1 мільйона км над поверхнею Сонця.