Дослідники Великого адронного колайдера ЦЕРНу досягли колись неможливої мрії алхіміків Середньовіччя і перетворили свинець на золото, але лише на частку секунди. Найбільший у світі прискорювач частинок шокував науковий світ, перетворюючи частинки базового металу на дорогоцінний метал за допомогою нещодавно розробленого механізму, який використовує майже непрямі взаємодії.
Про це йдеться у заяві на сайті організації.
Експерименти фізиків ЦЕРНу зазвичай призводять до зіткнення частинок з надзвичайно високими швидкостями, оскільки дослідники збирають усе можливе з взаємодій крихітних елементів, що відбуваються за частки секунди, намагаючись глибше зрозуміти матеріальну природу Всесвіту.
Щоб створити ядра золота, вчені не збирали частинки разом — натомість вони створили майже проміжну зону між частинками ядер свинцю, що дозволило майже повному контакту генерувати трансмутуюче електромагнітне поле.
«Електромагнітне поле, що виходить від ядра свинцю, особливо сильне, оскільки ядро містить 82 протони, кожен з яких несе елементарний заряд, – заявили вчені. - Щоб створити золото (ядро, що містить 79 протонів), три протони необхідно видалити з ядра свинцю в променях [Великого адронного колайдера]».
Коли ядра свинцю розганяються до «99,999993% швидкості світла», вони «згортаються» та відчувають короткочасні імпульси фотонів, які називаються «електромагнітною дисоціацією», що можуть змінити внутрішню структуру частинок.
«Завдяки унікальним можливостям ZDC ALICE, цей аналіз є першим, який систематично виявляє та аналізує сліди виробництва золота на ВАК експериментально», – сказала Уліана Дмітрієв з ЦЕРНу, згідно з прес-релізом.
Вчені виміряли 86 мільярдів ядер золота в чотирьох великих експериментах, що становить лише 29 пікограмів речовини та яке існувало лише крихітну частку секунди.
«І хоча мрія середньовічних алхіміків технічно здійснилася, їхні надії на багатство знову були розвіяні», – резюмували вчені у прес-релізі.
Великий адронний колайдер — це овальний тунель довжиною 27 кілометрів, захований на глибині 192 метри під землею на кордоні Франції та Швейцарії поблизу Женеви, який використовується для дослідження субатомних частинок та походження Всесвіту.
Раніше астрономи виявили органічні молекули на далекій планеті, яка знаходиться на відстані 124 світлових років від Землі. Це означає, що за межами нашої планети є життя.