RU  UA  EN

Субота, 22 лютого
  • НБУ:USD 41.25
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.25
Світ

Новини

21 лютого

Всі новини

"Трамп помиляється (бреше) у 7 разів" — пораховано прибуток США на війні в Україні

Фото: з відкритих джерел

Американський лідер Дональд Трамп в 7 разів "помиляється" щодо наданої Києву суми допомоги. Натомість чистий прибуток Сполучених Штатів Америки на війні в Україні склав 80 млрд. доларів, якщо не враховувати суму за надану українцям зброю.

Такими розрахунками поділився директор програми "Європа і світ" у міжнародному фонді "Відродження" Дмитро Шульга на Facebook.

"Трамп помиляється (бреше) у 7 разів (не у 10 разів, як я написав спочатку - не врахував кредит під заморожені рос активи). Бо за всі останні 3 роки Україна отримала не 350, а лише приблизно 54 млрд доларів від США", - пише він.

За 2022-24 рр. Україна отримала 31 млрд (точніше, 31,240 млрд) дол. бюджетної допомоги (у державний бюджет). З них 1 млрд у 2024 - у рамках погодженого у рамках G7 ширшого кредиту від США у 20 млрд дол. під повернення з прибутків заморожених активів РФ.

"Тобто США вже виділили 20 млрд - надали їх Світовому банку, але з цих 20 Україна у грудні 2024 отримала перший 1 млрд. Ще 19 млрд має дійти у 2025. Але рахувати треба, що США вже виділили 31,24+19=50,24 млрд", - вказує Шульга.

Ще понад 3,5 млрд гуманітарної допомоги. Загалом сума Україні від Штатів склала "50,24 +3,5 = десь менше майже 54 млрд доларів за всі три роки повномасштабної війни".

Все інше, як пояснює Дмитро Шульга, це військова допомога, а саме зброя, а не кошти:

"... ще кілька десятків мільярдів (за даними Кільського інституту, еквівалент 64 млрд євро, тобто десь 65+ млрд дол.) - це військова допомога, тобто зброя, а не кошти. Кошти отримують американські підрядники Пентагону - на виготовлення нової зброї - або для надання Україні або для надання американській армії на поповнення запасів замість старої зброї, переданої Україні зі складів. Тобто зброя надходила Україні, але кошти - американським компаніям-виробникам. Навряд це можна рахувати як "надані Україні гроші" у тому сенсі, як це вкладає Трамп".

"Там ще були різні інші речі, які ухвалювалися у США під шапкою "допомога Україні" - від витрат на посилення американської військової присутності на східному фланзі НАТО до гуманітарної допомоги Африці чи субсидії американським фермерам, - принагідно згадує він та додає: - Але насправді з тих всіх пакетів реально Україна отримала, як сказано вище, тільки 54 млрд".

Натомість Україна зробила "величезну рекламу американській зброї", що вплинуло на зростання її експорту на світовий ринок:

"Для порівняння: експорт американської зброї на світовий ринок зріс більше ніж вдвічі, на 180 млрд дол. (з 138 млрд у 2021 до 318 млрд у 2024). Україна зробила величезну рекламу американській зброї (наприклад, 8 європейських країн закупили "Хаймарси" після того, як вони себе показали в Україні), і також потребу у заміні і посиленні європейських арсеналів (наприклад, закупівлі F-35 замість відданих Україні F-16 чи Міг-29)".

Таким чином без "витрат на рекламу", тобто "35 млрд для українців, які з допомогою американської зброї вистояли 3 роки війни проти значно більшої і сильніше озброєної армії", прибуток Штатів сягнув 145 млрд. доларів.

"Ок, викресліть ще 65 млрд власне як вартість подарованої українцям зброї. Все одно чистий прибуток 80 млрд. Будь ласка", - врешті зауважує Дмитро Шульга.

Нагадаємо, раніше президент США заявляв, що його міністр фінансів перебуває в Україні та готує документ, щоб "в якійсь формі" отримати надані гроші за допомогу назад.

На початку лютого він сказав, що хоче обміняти українські рідкісноземельні метали на допомогу США. Проте Зеленський відмовився від пропозиції США щодо угоди про рідкісноземельні метали. Український фінансист та блогер Сергій Фурса вважає, що Зеленський відмовився від пропозиції, адже "це була дуже дивна угода".