Напад Росії на Україну розкрив проблеми Європи у сфері безпеки та оборони та змусив шукати скоординовані та ефективні шляхи до зміцнення власної обороноздатності.
Таку заяву зробив високий представник ЄС Жозеп Боррель у блозі на сайті Європейської служби зовнішніх дій.
"Російське вторгнення в Україну стало сигналом до пробудження для (політики) безпеки та оборони ЄС. Спільна комунікація щодо недоліків в оборонних інвестиціях, прийнята на цьому тижні, чітко пояснює, що через недофінансування ті оборони здібності, які ми маємо, не відповідають нашим потребам перед наявною загрозою", - наголосив він.
Борель додав, що до війни здавалося, не було сенсу в терміновому збільшенні оборонних витрат, зараз стало очевидно, що потрібно витрачати на оборону більше. За його словами, напад РФ на Україну повернув війну на європейську землю. За кількістю військових можливостей, залучених до цієї війни, за кількістю жертв та глобальних наслідків, ця війна є "глобальним зміщенням у Європейському безпековому середовищі".
"У протидії цьому конфлікту ЄС реагував швидко і потужно, пропонуючи політичну, фінансову, гуманітарну та військову допомогу Україні. Наразі вже очевидно, що Європа у небезпеці, як ми говорили ще на початку війни, коли представили Стратегічний компас", - зазначив високий представник ЄС .
Водночас, на думку Борреля, Євросоюз має брати на себе більше відповідальності за безпеку. Це включає наявність сучасних і взаємосумісних збройних сил з достатньою кількістю сил і засобів.
"Спустошення складів, яке сталося після військової допомоги, яку ми надали Україні, є найбільш очевидним прикладом наших недоліків. Але саме це стало найбільшим недоліком з тим, що ми успадкували від минулих бюджетних скорочень та недофінансування", - констатував він.
Високий представник ЄС назвав три основні напрямки вирішення існуючих проблем ЄС в обороні.
Перший напрямок – це підвищення бойової готовності військ, включаючи поповнення складських запасів.
Другий напрямок полягає у розвитку оборонних можливостей як у кількісному, так і якісному вимірі.
Третій напрямок розрахований на більш віддалену перспективу. Йдеться про спільну розробку майбутніх ключових оборонних здібностей, таких як основний бойовий танк, сучасні засоби територіального захисту чи засоби космічного спостереження.
Як повідомляв "Апостроф", раніше Жозеп Боррель заявляв, що втрати ЗС РФ в Україні можуть претендувати на світовий рекорд для армії, яка вчинила вторгнення.