RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Світ

Новини

22 січня

Всі новини

Знову війна? У бік Косова їде сербський спецназ, відео

Прем’єр Косово Альбін Курті дав етнічним сербам на півночі Косово час до 00:00, 12 грудня, прибрати барикади на дорогах, інакше він погрожує застосувати поліцію та спецпризначенців. Через це президент Сербії Александар Вучич скликав ввечері 11 грудня засідання Ради національної безпеки.

Про це повідомляє сербське видання РТС.

Читайте також: "Порохова бочка Європи": що насправді відбувається в Косово

"Після погроз Альбіна Курті про напад на сербів на барикадах усіма доступними засобами, президент Александар Вучич скликав термінове засідання Ради національної безпеки", – йдеться у повідомленні.

Фото: t.me/tv_freedom

За неофіційною інформацією, Курті зв’язався з представниками США, Британії, Франції, Німеччини та Італії у Косові та заявив, що поставив ультиматум сербам у провінції до настання ночі зняти барикади з автошляхів на півночі Косова і Метохії.

"В іншому випадку у ситуацію втрутиться поліція Косова", – попередив прем’єр Косово.

Курті закликав KFOR (міжнародні сили під керівництвом НАТО, відповідальні за забезпечення стабільності в Косово) гарантувати свободу пересування по території.

"Ми ще раз закликаємо KFOR гарантувати свободу пересування. КФОР в Косово виступає за мирне та безпечне середовище, що також означає свободу пересування без дискримінації. Блокування руху, блокування громадських доріг великоваговими транспортними засобами, щоб перешкодити свободі пересування, злочинна стрілянина угруповань по нашій поліції та поліції EULEX, – це не тільки неприйнятно, але це не повинно повторитися у майбутньому. Тож ми чекаємо", – зауважив він.

Український журналіст Андрій Цаплієнко зазначив у Telegram, що також стався перший від початку протестів напад на патруль міжнародної місії в Косово. Цивільна місія Євросоюзу EULEX у Косові поінформувала про напад на свій патруль 10 грудня.

У свою чергу, президент Сербії зазначив, що 11 грудня, ймовірно, "буде найважчим вечером в його історії".

"Все, що можу сказати, ми проситимемо про мир і проситимемо миру, але одразу вам скажу: здачі не буде і переможе Сербія. Якщо вони спробують почати гоніння на сербів, знущання з сербів, вбивства сербів, Сербія переможе!", - наголосив Вучич під час засідання Ради національної безпеки.

У той же час, місцеві Telegram-канали повідомляють, що сербські спецпризначенці вже нібито на шляху до Косова.

Крім того, як повідомив в інтерв'ю Politico профільний віцепрем’єр Берснік Біслімі, Косово готується найближчими днями офіційно подати заявку на вступ до Євросоюзу, як сигнал для європейських держав про серйозні наміри Приштини реформуватися і наближатись до необхідних критеріїв.

"Ми готові вивести Косово на нову траєкторію", - сказав він та додав, що Євросоюз "не буде завершеним проєктом без Західних Балкан".

Біслімі зазначив, що початковим цільовим горизонтом свого вступу до ЄС Косово вбачає 2030 рік.

Варто зазначити, що Греція, Кіпр, Румунія, Словаччина та Іспанія, які входять в ЄС, не визнають незалежність Косова. Профільний віцепрем’єр вважає, що коли треба буде приймати рішення, їхня позиція може змінитися.

"Оскільки рух до членства - тривалий процес, ми віримо, що до того часу ми зможемо владнати питання, які стримували ці країни від визнання Косова, і це питання відпаде", - сказав він.

Біслімі сподівається на принаймні часткову нормалізацію відносин між Белградом і Приштиною на основі останніх пропозицій Брюсселя, а навіть часткова домовленість з Белградом зіграла би на користь руху Косова до Євросоюзу.

Ситуація на півночі Косова різко загострилася, коли місцева поліція закрила КПП на адмінмежі з Сербією. Так, на КПП Яріньє затримали експоліцейського у дільниці в Косовській Мітровиці, етничного серба Деяна Пантіча. У відповідь сербське населення поставило барикади на дорозі до кількох населених пунктів поблизу КПП. Місія ЄС та Міжнародна місія НАТО в Косові і Метохії також вивели патрулі на барикади.

Разом з Пантічем свої посади залишили інші поліцейські, а також судді та чиновники сербського походження у знак протесту на вимогу реєстрації місцевих автомобілістів реєструвати свої машини на косовських номерних знаках замість старих сербських.

Нагадаємо, посол України в Хорватії, Боснії та Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко розповів, що призвело до загострення конфлікту між Косовом та Сербією, чи причетна до провокацій Росія та як Кремль намагається розхитати ситуацію на Балканах.