RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Світ

Новини

22 грудня

Всі новини

Річниця трагедії "Курська": чи потрібен Путіну військово-морський флот

У п'ятницю, 12 серпня, виповнюються чергові роковини однієї з найбільших катастроф в історії Військово-морського флоту Росії - 22 роки тому затонув атомний підводний човен К-141, більш відомий як "Курськ". Але ця річниця є особливою для росіян, адже через 22 роки затонула інша не менш відома одиниця російського ВМФ - флагман Чорноморського флоту, ракетний крейсер "Москва".

"Апостроф" розбирався в тому, наскільки ці дві події пов'язані між собою і як насправді президент РФ Володимир Путін ставиться до військовослужбовців своєї країни, включаючи моряків.

Підводний човен "Курськ" було закладено у Сєверодвинську Архангельської області 1990 року, тобто, за рік до розпаду Радянського Союзу, а спущений на воду 1994-го, вже за три роки після припинення існування СРСР. 1999 року субмарина брала участь в автономному поході в Атлантичний океан і Середземне море.

12 серпня 2000 року кораблі та підводні човни Північного флоту, у тому числі й "Курськ", проводили навчання в Баренцевому морі. Вже об 11:28 за місцевим часом було зафіксовано вибухи, проте російська влада не повідомила про те, що насправді сталося.

Кремль відмовився від іноземної допомоги з порятунку моряків: спочатку на підводний човен безуспішно намагалися проникнути російські водолази. Примітно, що у день трагедії Володимир Путін відлетів на відпочинок у Сочі, а з рідними членів екіпажу він зустрівся лише через 10 днів після катастрофи - 22 серпня.

Лише 20 серпня до рятувальних робіт допустили норвезьких водолазів, але врятувати 118 моряків "Курська" не вдалося. Сам підводний човен вдалося підняти з дна наступного, 2001 року.

Примітно, що як і в історії з крейсером "Москва", який затонув під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну, влада РФ не визнавала своєї відповідальності за те, що сталося. У вересні 2000 року, через місяць після трагедії, Володимир Путін дав інтерв'ю американському журналісту Ларрі Кінгу - відповідаючи на запитання "Що сталося з підводним човном?", кремлівський тиран з усмішкою заявив: "Він потонув".

Крім того, адвокат, який представляв інтереси родичів загиблих моряків підводного човна Борис Кузнєцов заявив, що Путін після зустрічі з батьками та вдовами загиблих був дуже злий і нібито називав їх "шльондрами за 10 доларів".

Згодом на поверхню було піднято 115 тіл моряків "Курська" - трьох загиблих знайти так і не змогли. Серед них був і капітан-лейтенант Дмитро Колесников, котрому на момент загибелі було 27 років.

2007-го, через 7 років після трагедії, соліст гурту "ДДТ" Юрій Шевчук випустив пісню на згадку про моряків "Курська". У ній лунають такі рядки:

"После о случившемся

Долго будут врать

Расскажет ли комиссия

Как трудно умирать?"

Подібна ситуація спостерігалася і з крейсером "Москва", який затонув у квітні 2022 року у Чорному морі. Російські ЗМІ та Міноборони РФ спочатку не визнали факту ураження корабля українськими ракетами "Нептун" і заявили, що "втрат нема, а крейсер перебуває на плаву". Пізніше там заявили, що корабель "затонув" за умов шторму, хоча насправді того дня на морі був штиль.

І лише через кілька місяців після загибелі корабля російське військове керівництво почало видавати рідним документи про смерть. Таке ставлення до своїх військових свідчить про те, що керівництву Росії плювати на їхню долю – що 22 роки тому, що зараз.

Нагадаємо, за час повномасштабної війни з Україною Росія втратила близько 43 тисяч своїх військових.