RU  UA  EN

Четвер, 2 травня
  • НБУ:USD 39.30
  • НБУ:EUR 41.95
НБУ:USD  39.30
Світ

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

2 травня

Всі новини

Торгівля з РФ, обхід санкцій: як Вірменія заробляє на війні в Україні

Вірменія, де проживає 3 млн людей, стала 4-м найбільшим експортером у РФ напівпровідників та інших товарів подвійного призначення для потреб війни в Україні. Проте прем'єр Вірменії Нікола Пашинян публічно запевняє світову спільноту, що вважає Україну дружньою державою.

Про це говориться у статті Телеграф.

Єреван посилено створює враження переорієнтації на Захід. Однак два роки війни між РФ та Україною він служить одним із головних логістичних хабів Кремля для обходу санкцій. У 2022 ВВП Вірменії з населенням у 3 млн виріс на безпрецедентні 14,2%.

Заступник міністра фінансів Вірменії Ваан Сірунян визнав, що за 9 місяців 2023 експорт товарів з Вірменії до РФ зріс на 85%, з яких 80% становить реекспорт. Наголошуючи на експоненційному зростанні зовнішньоторговельного обороту Вірменії після початку війни в Україні на 69%, аналітичний центр Jamestown Foundation (США) також попереджав про реекспорт підсанкційних товарів з Вірменії до РФ. А директор Управління з координації санкцій Держдепу США Джим О'Брайєн прямо заявив, що Вашингтон відносить Вірменію до країн, які допомагають РФ обходити санкції.

У 2024 про проблему продовжують говорити, але Вірменії це не заважає постачати підсканкційні товари войовничому сусідові. Робін Брукс, директор Інституту міжнародних фінансів та колишній стратег Goldman Sachs опублікував уточнені дані: "Експорт Вірменії до РФ зріс на 430% порівняно з періодом до вторгнення, що означає реекспорт товарів ЄС та Китаю до Росії".

Вірменія важлива як транзитний хаб, тому що Путін більше не може розраховувати у цьому питанні майже ні на кого, крім неї. У травні минулого року французький Forbes назвав Вірменію "основним каналом ухилення від санкцій" оскільки обмеження на постачання через Туреччину та Центральну Азію посилюються. Анкара влітку 2022 пообіцяла США не допустити обходу санкцій проти РФ на території Туреччини. Згодом турецькі фінансові організації масово почали припиняти співпрацю із російськими.

Не дивлячись на висвітлення проблеми реекспорту санкційних товарів з Вірменії до РФ світовими ЗМІ – міжнародне співтовариство не діє, а Вірменії все сходить з рук. Хорватське видання Net ще у травні зазначало, що США та ЄС, які постачають багатомільйонні озброєння Україні для війни проти РФ, з невідомих причин заплющують очі на тісне партнерство між Єреваном та Кремлем. Виданню вторить французький Forbes: "Якщо західна спільнота дійсно хоче якнайшвидшої перемоги України, вона має якнайшвидше позбавити Москву цього логістичного вузла".

У зв'язку з цим американський Jamestown Foundation повідомляв, що "досі не було розпочато жодного комплексного розслідування" з приводу логістичного хаба Путіна у Вірменії. У квітні 2023 британське видання The Telegraph вже закликало Захід "зробити жорсткішими відносини" із сателітами Кремля: "У Вірменії немає особливих виправдань, коли вона дозволяє собі виступати як транзитний пункт (для РФ)".

Замість того, щоб запровадити обмеження проти вірмено-російської співпраці, яка суперечить інтересам Вашингтона та Брюсселя, агентство США з міжнародного розвитку (USAID) 17 лютого оголосило про виділення Єревану $15 млн. У заяві USAID наголошується, що ці кошти спрямовані на "зниження економічної залежності Вірменії від РФ".