RU  UA

Субота, 24 травня
  • НБУ:USD 41.10
  • НБУ:EUR 46.30
НБУ:USD  41.10

Doing Business по-українськи: коли в країну прийдуть мільярдні інвестиції

Україна покращила рейтинг на 7 позицій

Україна покращила рейтинг на 7 позицій Фото: Апостроф / Колаж

Україна піднялася в рейтингу Doing Business на 7 пунктів. Влада вже заявила, що це - позитивний сигнал для іноземних інвесторів. Однак поки вкладати в нашу країну не поспішають. "Апостроф" з'ясовував, коли в Україну прийдуть по-справжньому великі інвестиції.

Україна покращила позицію у світовому рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business-2020 на 7 пунктів, зайнявши в ньому, відповідно, 64-е місце. У 2019 році наша країна займала 71-у сходинку рейтингу.

Найбільш помітний успіх Україна продемонструвала в "захисті міноритарних акціонерів", що було досягнуто завдяки вимозі про відкриття інформації про кінцевих бенефіціарів компаній.

За словами прем'єр-міністра Олексія Гончарука, підвищення рейтингу України в Doing Business-2020 відразу на 7 позицій - це результат, який говорить сам за себе. "Це - позитивний сигнал для українських підприємців і "зелене світло" для іноземних інвесторів", - написав він на своїй сторінці в Facebook.

Дійсно, рейтинг, який щорічно складає Світовий банк, є одним з ключових факторів, які впливають на рішення міжнародного бізнесу про інвестування в конкретну країну.

Слід зазначити, що заслуги нинішнього уряду в покращенні позицій нашої країни в рейтингу немає ніякої, так як в ньому оцінювалися зміни, що відбулися в бізнес-середовищі з травня 2018 року по травень 2019 року. Однак нинішня влада не збирається зупинятися та досягнутому: "Ми продовжуємо роботу в цьому напрямку: три дні тому запрацював Кодекс про банкрутство, кілька тижнів тому - закон про стимулювання інвестиційної діяльності, активізуємо процеси дерегуляції", - заявив Олексій Гончарук.

Гірше за всіх... майже

Сам факт поліпшення рейтингу України є позитивним моментом, вважають експерти, опитані "Апострофом", інша справа, що все, як то кажуть, пізнається у порівнянні. Україна по Doing Business займає одне з найнижчих місць з усіх країн колишнього СРСР, зазначив у розмові з виданням глава Комітету економістів України Андрій Новак (ще нижче місця в Узбекистану, Киргизстану й Таджикистану). Так, наприклад, вражає 7-ме місце в рейтингу Грузії, яка, як відомо, з середини нульових проводила радикальні економічні реформи. Литва, Естонія і Латвія також входять в топ-20 рейтингу. Але куди прикріше 25-тe місце Казахстану, 28-те - Росії і навіть 49-те - Білорусі!

"Тому хвалитися таким прогресом, мені здається, передчасно", - зазначив Новак.

Фінансовий експерт Олексій Кущ, в свою чергу, звернув увагу на те, що в рейтингу конкурентоспроможності Світового економічного форуму (СЕФ), дані якого також були опубліковані в жовтні, Україна, навпаки, за рік втратила кілька позицій (опустилася з 83-го на 85 місце). "У нас виходить одна нога - вгору, інша - вниз", - сказав він у коментарі "Апострофу".

Водночас фахівець вважає, що для української влади світові рейтинги перетворилися в якусь нав'язливу ідею, при тому, що підвищення позицій часто відбувається "чисто механічним способом". Як приклад Кущ привів будівельну сферу: "В останні кілька років був прийнятий пакет законодавчих змін - начебто спростили отримання дозволів (на будівництво), але чи стало від цього легше будувати в Києві? Чи можуть прийти іноземні компанії і почати тут будувати? - Ні. Тому всі ці норми штучні", - резюмував експерт.

Однак іншою крайністю є твердження, що на рейтинги взагалі не потрібно звертати увагу. "Золота середина - це коли місце в рейтингу є похідною від ефективного економічного середовища в країні. І тоді рейтинг сприймається не як головна мета, а як додатковий бонус", - пояснив Кущ. На його думку, красномовним прикладом цього є Грузія: "Вона не стала східно-чорноморським Сінгапуром, вона не стала випускати електромобілі і смартфони, а продовжує виробляти "Боржомі" й вино, що було і до реформ, а люди продовжують виїжджати з країни в пошуках роботи".

Також потрібно розуміти, що країни, які перебувають нижче топ-50, це - "інвестиційні лузери". "Якщо країна перебуває в топ-50, інвестору абсолютно все одно, який у неї конкретний рейтинг. А те, що ми - за межами топ-50, це - "дзвінок" для інвестора, це для нього привід задуматися", - говорить Олексій Кущ.

Олігархам тут не місце

Задуматися потрібно і українським чиновникам: чому в країну не йдуть інвестиції?

Нагадаємо, в 2018 році прямі іноземні інвестиції в українську економіку становили менш як 2,4 мільярди доларів (для порівняння - у 2008 році вони ледь не дотягли до 11 мільярдів доларів). При цьому приблизно 1,5 мільярди доларів - це, по суті, "повернення" коштів вітчизняного бізнесу з офшорів, а тому можна говорити про фактичну відсутність іноземних інвестицій як таких, підкреслює Андрій Новак. За словами експерта, щоб інвестиції поновилися, Україні потрібні справжні, глибокі реформи, а не "віртуальне косметичне шоу".

Також є моменти, які безпосередньо не відображаються в Doing Business. "Ключова проблема - відсутність верховенства права і силовики (які "кошмарять" бізнес, - "Апостроф"), - сказав у коментарі виданню фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвестиційної компанії Dragon Capital Сергій Фурса. - Тому, вирішивши ці питання, ми змогли б здійснити прорив (в залученні інвестицій)". Крім того, за його словами, важливо те, як пройде земельна реформа, - чи зможе вона залучити інвесторів.

Але чи є шанс, що в Україні повториться інвестиційний бум нульових - адже саме тоді в країну заходили мільярди доларів від іноземних інвесторів? "Це був період інтенсивного росту всіх сировинних ринків, і наша економіка, яка базувалася в основному на сировині і напівфабрикатах, тоді добре "впряглася" в цю загальносвітову тенденцію зростання", - говорить Олексій Кущ. Також він додав, що на початку століття українська економіка почала перетворюватися з закритої структури в відкриту, і сюди став активно заходити міжнародний капітал. "Такий ефект буває в житті лише один раз", - підкреслив експерт.

Втім, інвестиції можна залучати і в нинішніх умовах. За словами Куща, Ефіопія отримує приблизно по 1 мільярду доларів інвестицій під кожен індустріальний парк, а таких парків у цій країні більше десятка. Ще один приклад - Казахстан, який став фінансовим хабом на стику Європи, Азії, країн СНД - ця країна сумарно має 18 мільярдів доларів інвестицій на рік, зокрема завдяки своєму фінансовому центру. "Рецепти відомі - потрібно переходити до створення кластерних точок зростання, стимулювати інновації, застосовувати ті механізми, які вже апробовані в інших країнах. Чому у нас це не працює? - Бо якщо ми почнемо переходити до кластерного підходу, ми повинні будемо віддавати найбільш ласі шматки міжнародним системним інвесторам, а через це доведеться потіснитися нашим олігархам", - резюмував експерт.

Читайте також

Карфаген має бути зруйнований, або при чому тут ціни на російську нафту

Світовий нафтовидобуток збільшуватиметься, низькі ціни на нафту можуть протриматися протягом кількох років

Нафтове прокляття Росії: країна-агресорка із жахом чекає падіння цін на "чорне золото"

Світ очікує падіння цін на нафту, в Росії внаслідок цього можуть початися серйозні економічні проблеми