RU  UA

Понеділок, 19 травня
  • НБУ:USD 41.10
  • НБУ:EUR 45.85
НБУ:USD  41.10

"Чорний понеділок" на ринку нафти: кому потрібна нова війна і як вона "вб'є" Росію

Ціни на нафту впали, але експерти кажуть, що це ще не межа.

Ціни на нафту впали, але експерти кажуть, що це ще не межа. Фото: УНН

У понеділок, 9 березня, вартість бареля нафти Brent на відкритті торгів Лондонської біржі ICE впала на 30% - до 31 долара. Причиною таких змін на ринку став початок нафтової війни між Саудівською Аравією і Росією, через відмову останньої підписувати угоду з ОПЕК+. "Апостроф" розповідає все, що відомо про початок нової нафтової війни і її наслідки.

У п'ятницю, 6 березня, представник Москви на переговорах у Відні відмовився не тільки від запропонованого Саудівською Аравією плану зі скорочення видобутку нафти, але і від підтримки попередньої угоди, що дозволяла керувати світовими цінами на нафту з 2016 року.

У відповідь Саудівська Аравія заявила про намір збільшити видобуток нафти аж до 12 млн барелів на добу і знизити ціни на чорне золото. Зміни відбудуться вже в квітні - з нинішніх 9,7 млн б/д видобуток збільшиться до понад 10 млн б/д, а якщо буде потрібно - понад 12 млн б/д. Крім того, Ер-Ріяд 7 березня зробив знижку для всіх покупців на деякі види сирої нафти - складе вона 6-8 доларів за барель.

На думку джерел The Wall Street Journal, це зроблено заради того, щоб Росії було складніше продавати свою нафту в Європі і їй довелося повернутися за стіл переговорів по угоді ОПЕК+.

"Навряд чи Москва розраховувала на те, що ціни на нафту впадуть до майже 30 доларів - ймовірно, це дуже неприємний сюрприз у тому числі для тих, хто приймав рішення про вихід з угоди", - повідомив старший директор групи з природних ресурсів і сировинних товарів агентства Fitch Дмитро Маринченко.

У результаті ціни на нафту на відкритті понеділкових торгів обвалилися, падіння виявилося найбільшим з часів війни в Перській затоці в 1991 році. Слідом за нафтою почали падати світові ринки і обвалився рубль.

Крім цього, різко впали акції американських компаній, що займаються видобутком сланцевої нафти - інвестори побоюються, що в зв'язку з низькими цінами їм доведеться скоротити виробництво через нерентабельність.

Падіння цін на нафту також відбулося на фінансових ринках. Ф'ючерси на акції США різко впали, як і нафтові валюти, включно з норвезькою кроною і мексиканським песо, в той час як японська ієна і золото підскочили. Тепер, як вважають експерти, опитані Bloomberg, ціни на ринку можуть обвалитися ще нижче.

"Ми, ймовірно, побачимо найнижчі ціни на нафту за останні 20 років у наступному кварталі", - сказав Роджер Диван, аналітик по нафті з IHS Markit Ltd., маючи на увазі, що ціна може впасти нижче 20 доларів за барель.

Біржі в Європі теж впали, зокрема, німецький індекс DAX знизився на 8,09%, а французький CAC 40 - на 6,31%. Одночасно з цим італійський FTSE MIB впав на 4,95%, а Stoxx Europe 600 - на 6,48%. Найбільше падіння продемонстрував індекс Лондонської біржі FTSE 100 - 8,54%.

Ціна нафти є одним з головних показників для російської економіки, від якого сильно залежить рубль. У результаті падіння вартості "чорного золота" долар оновив максимум з березня 2016 року, євро підскочив до 82,2 рубля, побивши максимум з лютого 2016- го. Центральний банк Росії оголосив, що не купуватиме іноземну валюту на внутрішньому ринку протягом 30 днів. Впали і цінні папери.

Аналітики Fitch заявили, що в Росії в зв'язку з глобальною кризою на нафтовому і валютному ринках, що розгортається, не виключена девальвація і дефіцит бюджету.

Напередодні професор Школи фінансів НДУ ВШЕ Іван Родіонов заявив, що обвал цін на нафту призведе до падіння рубля і зростання інфляції в Росії як у 2015-2016 роках.

"Якщо [ціна нафти] впаде до $35 [за барель], цілком можливо, що [курс долара] буде за 80, під 100 рублів. Основне завдання тут просте - наповнити людей порожніми рублями. Істотна частка продуктів щоденного споживання - це імпорт. Все соціальні зобов'язання будуть виконані, але рубль при цьому на третину, на половину впаде. Буде повторення 2015-2016 років: зростання цін у магазинах при фіксованих або навіть трохи зростаючих істотно нижче інфляції доходах населення", - зазначив він.

Читайте також

Карфаген має бути зруйнований, або при чому тут ціни на російську нафту

Світовий нафтовидобуток збільшуватиметься, низькі ціни на нафту можуть протриматися протягом кількох років

Нафтове прокляття Росії: країна-агресорка із жахом чекає падіння цін на "чорне золото"

Світ очікує падіння цін на нафту, в Росії внаслідок цього можуть початися серйозні економічні проблеми