RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Бюджет

Півбюджету чужих грошей: яким буде головний фінансовий документ наступного року

Оборону держави визначено як головний пріоритет бюджету

Оборону держави визначено як головний пріоритет бюджету Фото:

Кабінет міністрів підготував проект держбюджету України на 2024 рік, і вже незабаром його розгляне Верховна Рада. Основним пріоритетом бюджету є оборонний сектор, на який спрямують більше половини всієї видаткової частини – 1,68 трильйона гривень. Другим пріоритетом є соціальна сфера, на яку передбачено майже півмільярда. Зокрема, заплановано підвищення мінімальної зарплати та мінімальної пенсії. Проте деякі речі, пов'язані з бюджетом, викликають питання.

Бюджет війни і трохи розвитку

Уряд України ухвалив проєкт державного бюджету країни на 2024 рік. Про це повідомив у своєму телеграм-каналі прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Нагадаємо, за законом Кабінет міністрів має підготувати та подати на розгляд Верховної Ради проєкт держбюджету на наступний рік не пізніше 15 вересня поточного року.

Як зазначив Денис Шмигаль, доходи загального фонду бюджету-2024 складуть 1 трильйон 560 мільярдів, видатки загального фонду - 3 трильйони 108 мільярдів гривень.

Читайте також: Зеленський анонсував підвищення мінімальної зарплати і пенсій: названо терміни

"Ключовий акцент цього проєкту - оборона й безпека нашої країни. Направляємо більше половини всіх ресурсів бюджету — 1 трильйон 685 мільярдів гривень. Ця сума на 113 мільярдів гривень більша, ніж цього року", - повідомив глава уряду.

Другий пріоритет бюджету наступного року, за його словами, - соціальна сфера, на яку виділяється 469 мільярдів гривень, що на 25 мільярдів гривень більше, ніж на поточний рік.

Видатки на освіту наступного року заплановані у розмірі 179 мільярдів гривень, що на 23 мільярди гривень більше, ніж у 2023 році, на медицину - 202 мільярди гривень (на 24 мільярди гривень більшого цьогорічного показника).

Ще один пріоритет бюджету - підтримка ветеранів, підкреслив Денис Шмигаль: "Видатки за цією програмою збільшуємо удвічі - з 6,8 мільярда гривень у 2023 році до 14,3 мільярда гривень у наступному".

Також пріоритетом для Кабміну є відновлення економіки. Прем’єр підкреслив, що наступного року не передбачається жодного підвищення податків.

"Крім того, уряд продовжить програми пільгового кредитування, програму безповоротних грантів "єРобота", підтримку вітчизняних стартапів. Також запускаємо нові програми для індустріальних парків, для реалізації інвестиційних проєктів, для підтримки українського виробника", - повідомив Шмигаль.

Деякі деталі бюджету наступного року також розкрив міністр фінансів Сергій Марченко.

"Відзначу збільшення фінансування розвитку вітчизняного оборонно-промислового комплексу у сім разів до майже 56 мільярдів гривень, а також 48 мільярдів для закупівлі дронів", - написав він у Facebook.

Напередодні президент Володимир Зеленський заявив, що 2024 року буде підвищена мінімальна зарплата. Нагадаємо, цього року вона не індексувалася і була заморожена на рівні 6700 гривень на місяць.

Відповідно, в проєкті бюджету, який підготував уряд, заплановано підвищення "мінімалки" до 7100 гривень вже з 1 січня 2024 року і до 8000 гривень – з 1 квітня.

Також з 1 січня збільшиться розмір прожиткового мінімуму - з нинішніх 2589 гривень до 2920 гривень.

Це - середній показник, проте також розраховуються розміри прожиткового мінімуму для різних груп населення – дітей, працездатних, осіб, що втратили працездатність. До останнього прив’язаний розмір мінімальної пенсії. Зараз він складає 2093 гривні, відповідно, у 2024 році він зросте до 2361 гривні.

В будь-якому бюджеті присутні так звані макроекономічні показники, які необхідні уряду для інших розрахунків головного кошторису країни.

Отже наступного року очікується зростання ВВП на рівні 5%. Нагадаємо, в бюджет 2023 року було закладено зростання ВВП на рівні 3,2% (на сьогодні прогнози складають близько 3%).

Споживча інфляція, згідно з проєктом бюджету-2024, складе 10,8% (на 2023 рік було закладено 28%, наразі прогнозується, що вона складе 10,6%).

Також в бюджет закладається курс долара до гривні, який є не таргетом, а розрахунковим показником. У 2024 році середній курс має скласти 41,4 гривні за долар (в бюджеті-2023 він був закладений на рівні 42 гривень, проте реальний курс наразі значно нижчий).

Граничний дефіцит бюджету запланований на рівні 20,4% ВВП (в бюджеті 2023 року він був 27%). Державний борг наступного року складе 8,18 трильйона гривень або 104% ВВП (106% ВВП у 2023 році).

Закордоння допоможе?

Отже ми бачимо у проєкті бюджету на 2024 рік у порівнянні з бюджетом-2023 певне "покращення", проте не усюди.

Але є деякі нюанси, про які варто говорити вже зараз.

Зокрема це видатки на оборону, яка, за словами урядовців, є найголовнішим пріоритетом бюджету-2024.

"Витрати на військово-промисловий комплекс - 56 мільярдів, це крапля. На це потрібно витрачати сотні мільярдів. Ще 48 мільярдів обіцяють на дрони. Проте значна частини цієї суми не потрапить до української економіки, а піде на закупівлю турецьких, китайських, європейських та інших машин", - сказав у коментарі Апострофу" керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський.

Проте у розмові з виданням перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк запевнив, що у разі потреби у бюджет будуть вноситися зміни, і на оборону буде виділятися стільки коштів, скільки потрібно.

У свою чергу, Железняк обурюється тим, що наступного року Бюро економічної безпеки (БЕБ) отримує 1,76 мільярда гривень, що на 248% більше від показника 2023 року.

"Ми не побачили від нього роботи, яка б виправдовувала такі видатки. Також 1,5 мільярда передбачено на телемарафон, і треба з’ясувати, наскільки це виправдані видатки", - каже нардеп.

Стосовно бюджетного дефіциту, який виявився ненабагато меншим, ніж у 2023 році, Железняк сказав, що він, як і раніше, буде фінансуватися за рахунок зовнішніх запозичень.

Від себе зазначимо, що зовнішні запозичення в умовах війни складаються переважно з допомоги наших союзників. І тут теж є певні ризики.

"Бюджет передбачає значні обсяги міжнародної допомоги. А для цього потрібно, щоб наші союзники заклали відповідні витрати у власні бюджети. І поки що невідомо, які їхні плани. Грошей, які сьогодні закладені в бюджет Сполучених Штатів, поки що вистачає нам тільки до березня. Також невідомо, які суму готовий виділити на наступний рік ЄС", - ділиться своїми побоюваннями Ілля Несходовський.

За його підрахунками, для виконання бюджету-2024 буде необхідно залучити близько 40 мільярдів доларів допомоги, і якщо сума буде меншою, різницю доведеться покривати за рахунок розміщення державних облігацій. А з цим можуть виникнути проблеми, адже в Україні наразі є більш привабливі інструменти, зокрема депозитні сертифікати Національного банку.

Економіст також стривожений значним дефіцитом бюджету на наступний рік.

"Дефіцит складає більше 20% ВВП. Це величезна сума. Вона могла бути зрозумілою на перший чи другий рік війни. Але за два роки ми вже повинні були запустити внутрішню економіку для того, щоб вона забезпечувала основні надходження до бюджету. Проте по факту влада нічого не зробила для того, щоб економіка розвивалася, - каже Несходовський. - В Другу світову війну таких значних запозичень не робили. Велика Британія і Радянський Союз, звичайно, отримували допомогу, але не фінансували за рахунок неї половину бюджету".

Читайте також: В Україні хочуть підвищити зарплати чиновникам: чи перестануть вони красти

Новини партнерів

Читайте також

Бюджет-2025: що у пріоритеті, і звідки гроші

Проект бюджету України на 2025 рік виглядає реалістичним, але ризики, пов'язані з його наповненням, залишаються

Кабмін заморожує прожитковий мінімум: що буде із зарплатами українців

Результатом заморозки розмірів мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму в Україні стане подальше зубожіння найуразливіших громадян