RU  UA

Субота, 2 листопада
  • НБУ:USD 40.95
  • НБУ:EUR 44.25
НБУ:USD  40.95
Енергетика

На українців чекають темні часи: головні наслідки удару по Трипільській ТЕС

Більшість теплоелектростанцій України пошкоджені або зруйновані

Більшість теплоелектростанцій України пошкоджені або зруйновані Фото: https://t.me/lachentyt

Ракетними ударами знищено Трипільську ТЕС – найбільшу електростанцію у столичному регіоні. До цього було підірвано чи сильно пошкоджено інші об'єкти енергетичної інфраструктури України. "Апостроф" з'ясовував, які це матиме наслідки, зокрема для Києва.

У ніч на 11 квітня Росія завдала масованого ракетного удару по Україні, вразивши, серед іншого, низку енергооб'єктів у кількох регіонах. Зокрема, країна-агресор повністю знищила найбільшу у київському регіоні електростанцію – Трипільську ТЕС. Відповідну інформацію голова наглядової ради ПАТ "Центренерго" Андрій Гота підтвердив агенції "Інтерфакс-Україна".

Трипільська ТЕС знаходиться на Київщині на південь від столиці. Це був найбільший енергооб'єкт у столичному регіоні (загальна номінальна потужність складала 1,8 гігавата), який забезпечував електрикою Київську, Житомирську та Черкаську області.

Станція була підрозділом держкомпанії "Центренерго", яка тепер втратила всю свою генерацію - 22 березня було зруйновано Зміївську ТЕС у Харківській області, а Вуглегірська ТЕС у Донецькій області потрапила під окупацію ще влітку 2022 року.

Читайте також: Росія масованим ударом пошкодила ТЕС і ГЕС у шести областях

Надзвичайна та критична

Отже, постає питання щодо наслідків руйнування Трипільської та інших ТЕС. Головне — це завдало колосального удару по всій енергетичній системі України.

"Ситуація критична з погляду забезпечення балансу електроенергії", - сказав "Апострофу" ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков, нагадавши, що зруйновано не лише Трипільську ТЕС, а й більшість інших теплоелектростанцій.

Як розповів "Апострофу" керівник енергетичних програм Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп, після березневого масованого обстрілу вітчизняна енергосистема балансувалася завдяки імпорту електроенергії. Можливо, найближчим часом це вдасться робити й надалі. Але однозначно стане важче.

"У нас, по суті, серйозних збитків зазнала вся теплова генерація. Великі пошкодження на гідроелектростанціях, у зв'язку з чим у нас обмежені балансуючі потужності, і це означає наближення до графіків відключення", - сказав експерт.

Особливо важко буде з настанням спекотної погоди: "Якщо день ми проходитимемо більш-менш завдяки підвищенню генерації сонця, то з 18.00 й до ночі почнуться проблеми".

Робити прогнози на зиму поки зарано. "За температури мінус п'ять — мінус десять буде дуже серйозний дефіцит (в енергосистемі)", - пояснив Прокіп.

Читайте також: Удар по ДніпроГЄС, чим загрожує зупинка електростанції Україні

Київ у зоні ризику

Яким чином руйнація Трипільської ТЕС позначиться на енергопостачанні столиці? Київ забезпечується електрикою двома теплоелектроцентралями – ТЕЦ-5 (найбільша ТЕЦ України потужністю 700 мегаватів) та ТЕЦ-6 (500 мегаватів). Однак не йдеться про автономну подачу електроенергії.

"Буде загальний дефіцит електроенергії в країні. Наша енергосистема є цілісною, тому якщо виникне дефіцит, то можуть бути обмеження по всіх регіонах, у тому числі у Києві. Потрібно до цього готуватися – не виключені віялові відключення", - попереджає Іван Плачков.

Взимку 2022-2023 років у Києві вже були відключення світла. "Це визначається можливостями не тільки генерації, а й систем передачі електроенергії, тобто чи можна організовувати перетікання. Якийсь регіон може бути дефіцитним, але якщо в цілому в системі присутній профіцит, то можна буде цьому регіону щось передати — тоді проблем з відключеннями не виникне, — розповідає Андріан Прокіп. - Якщо буде дефіцит і генерації, і в системі передачі, тоді без відключень не обійтися. Таким чином, ймовірність відключень у Києві також однозначно зросла".

Ситуацію з енергопостачанням у країні може покращити імпорт електроенергії з ЄС. Це, напевно, доведеться робити, в першу чергу, в пікові години споживання.

"Інша справа, що ми фізично обмежені в дозволених потужностях, які ми можемо імпортувати, — каже Андріан Прокіп. - У нас дозволена потужність імпорту з Європи складає 1,7 гігавата. Два тижні тому у нас був години, коли потужність була по 1,5 гігавата".

Іншими словами, імпорт електроенергії вже знаходиться поблизу дозволеного ліміту пропускної спроможності мережі, і в ситуації, що склалася, може його незабаром досягти.

Щоправда, Україна вже розпочала переговори з Євросоюзом щодо збільшення пропускної спроможності системи для імпорту електроенергії. Сподіватимемося, що ці переговори виявляться успішними. Інакше на нас чекають дуже темні часи.

Читайте також: Світла не буде? Чи зможе Путін вбити українську енергетику

Новини партнерів

Читайте також

Україна збільшить імпорт електроенергії з ЄС: чи вдасться обійтися без вимкнення світла взимку?

Збільшення імпорту електроенергії з Європейського Союзу не усуне ризик відключень у зимовий період

"При мінус 10-15 градусах більше двох-трьох діб у нас гарантовано будуть відключення світла". Інтерв'ю з радником прем'єр-міністра України

Енергетика України в цілому готова до опалювального сезону, але не виключені складнощі, в тому числі відключення світла

В Україні зросли акцизи на пальне: як відреагують ціни на бензин, дизель та автогаз

Через підвищення акцизів в Україні подорожчав лише автогаз, якщо світові котирування нафти впадуть, ціни на бензин і дизель знизяться