За старим стилем 13 січня в Україні святкують Щедрий вечір, або ж Багату кутю чи Старий Новий рік. Цей день припадає на два давні народні свята, які тепер тісно пов’язані із релігійними: 13 січня - День пам'яті преподобної Меланії (народне свято Маланки), а 14 січня - Обрізання Господнє та День пам'яті Василя Великого (народне свято Василя). Далі розповімо про свята Василя і Маланки детальніше, а також пригадаємо, коли правильно щедрувати і посівати.
Старий Новий рік
Старий Новий рік традиційно відзначається як початок Нового року за юліанським календарем. У 20-21 століттях Старий Новий рік за григоріанським календарем припадає на 14 січня.
Святкування Маланки
На Маланку прийнято щедрувати. За давньою традицією, новорічні обходи маланкарів, як і різдвяних колядників, відбуваються саме після заходу Сонця, тобто тоді, коли володарює усяка нечиста сила. Тому ввечері 13 січня молодь та діти ходять по домівках, співаючи та примовляючи щедрівки. За це щедрувальники отримують винагороду: пиріжки, цукерки або гроші.
Читайте також: Православний календар: усі головні свята січня 2023 року.
Також "на Маланки водять Козу" – створюють театралізоване веселе дійство, мета якого та ж сама: розвеселити і привітати господарів, за що ті мають дати гостинці.
Ще на Меланки ходять парубоцькі гурти. Вони називаються "водити Маланку". Хлопці в масках висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками. Один з них, зазвичай, перевдягнений в жіноче вбрання і його називають Маланкою.
Свято Василя
Однією з найважливіших традицій Старого Нового року є посівання. Посівати починають ще з самого ранку до сходу сонця, переважно хлопчики або чоловіки. Існує прикмета, що першим в дім цього дня повинен зайти чоловік.
14 січня з самого ранку посівальники посівають оселі зерном для того, щоб у господарів хати, до якої прийшли, був добробут та достаток. Зерно після посівальників збирають і віддають домашній птиці, або розсівають, щоб проросло.
Читайте на тему: Найкращі посівалки для дорослих і дітей на Старий Новий рік.
Згідно з традицією, у це свято треба вранці встати і вмитися "живою водою" з криниці, струмка, озера, річки чи й снігом, щоб до наступного свята бути здоровим та почуватися добре.
- Раніше ми ділилися вітаннями зі Щедрим вечором для рідних та близьких.
- Також на theLime, топ-10 найкрасивіших версій "Щедрика", у яких знаменита щедрівка звучить по-новому.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.