Чимало господинь задаються питанням - чому у деяких овочі та фрукти довше зберігаються і не псуються, а у інших - навпаки, наприклад, навіть зелень в'яне на другу добу. theLime вирішив поділитися простими порадами та розібратися, які продукти харчування не варто тримати в холодильнику.
Крупи і борошно
Деякі господині кладуть до холодильника різні крупи і навіть борошно - таким чином вони хочуть убезпечити ці продукти від появи в них молі. Але це не найкраща ідея, так як в холодильнику досить висока вологість, що може спровокувати появу цвілевих грибів. Найкраще такі продукти зберігати при кімнатній температурі в контейнерах з герметично закритими кришками або в скляних і металевих банках. А раз на півроку проводити ревізію на предмет молі та інших комах.
Картопля
Ще одна поширена помилка - зберігати в холодильнику картоплю. Справа в тому, що при низьких температурах крохмаль, що міститься в цьому овочі, перетворюється на цукор, що позначається на смакових якостях і текстурі продукту. На думку деяких вчених, в процесі приготування цей цукор може з'єднатися з певною амінокислотою, утворюючи канцероген. Тому найкраще зберігати картоплю в немитому вигляді в сухому прохолодному приміщенні в мішках або паперових пакетах. Якщо, наприклад, це балкон, важливо накрити овочі, щоб на них не потрапляли прямі сонячні промені.
Мед
Мед при низьких температурах втрачає частину своїх корисних властивостей і кристалізується, а також густішає і стає не таким смачним. У той же час мед не можна зберігати і при високих температурах, а тим більше розігрівати. Тому оптимальним варіантом для зберігання буде скляна банка, яка щільно закривається, і кімнатна температура.
Часник
Ні в якому разі не можна зберігати в холодильнику і часник, особливо в поліетиленових пакетах, тому що він швидше розкладається в умовах підвищеної вологості. Більш того, він втратить свій насичений аромат, а через вологість на поверхні овоча також може утворюватися цвіль. Найкраще зберігати цей овоч у добре вентильованому сухому і темному місці при кімнатній температурі.
Фрукти
Особливо це стосується цитрусових (апельсини, лимони, лайми, грейпфрути) і екзотичних фруктів. На холоді багато з них втрачають зовнішній вигляд і смакові якості, починають гнити і чорніти, а також покриваються пліснявою. Найкраще купувати завжди свіжі фрукти і зберігати їх при кімнатній температурі, загорнувши в папір або поклавши в кухонну шафу.
- Раніше ми розповіли про 5 продуктів, які не варто морозити на зиму.
- Читайте також на theLime, як правильно варити овочі, щоб зберегти вітаміни.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime та дізнавайтеся про них швидше.